eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Deklaracja VAT gdy brak sprzedaży opodatkowanej

Deklaracja VAT gdy brak sprzedaży opodatkowanej

2008-05-15 00:10

Bardzo często spotykanym w praktyce błędem jest nieskładanie deklaracji VAT za okres, w którym nie wystąpiły czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Błąd ten jest istotny przede wszystkim dlatego, że dla VAT niezwykle ważnym elementem rozliczenia jest podatek naliczony. Odliczanie podatku naliczonego z kolei musi nastąpić po spełnieniu ściśle określonych w ustawie o VAT warunków i w określonych terminach.

Przeczytaj także: Brak sprzedaży: rozliczenie i deklaracja VAT

Należy pamiętać, że jeżeli w danym miesiącu podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych (nie wykazuje VAT należnego), natomiast nabywa towary lub usługi, od których ma prawo odliczyć VAT naliczony – podatek ten powinien wykazać w złożonej za ten okres deklaracji VAT-7 (względnie deklaracji VAT-7K).

Zgodnie bowiem z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik ma prawo odliczyć VAT naliczony przy zakupie towarów i usług w rozliczeniu składanym za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli jednak w rozliczeniu za ten okres nie odliczył on podatku naliczonego – może zrobić to w rozliczeniu za miesiąc następny (art. 86 ust. 11 ww. ustawy). Aby jednak podatnik mógł dokonać tego odliczenia – musi u niego wystąpić VAT należny.

Jeśli jednak w danym okresie, w którym firma ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, nie wykonała ona żadnych czynności opodatkowanych VAT – kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19 ustawy o VAT).


UWAGA!
Podatnik może przenosić podatek naliczony do rozliczenia w kolejnych deklaracjach do momentu, w którym wykona czynności opodatkowane i w jego deklaracji pojawi się VAT należny. Wówczas będzie on mógł rozliczyć skumulowany wcześniej podatek naliczony.


Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji VAT-7, w przypadku gdy w danym miesiącu podatnik nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu, natomiast dokonywał w tym okresie zakupów – w deklaracji składanej za ten miesiąc powinien wypełnić tylko część D.2 (Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt) – czyli odpowiednio wypełnić pozycje 44–47 deklaracji VAT-7, a następnie pozycje 50, 55 i pozycję 59, w której nierozliczoną (ze względu na brak czynności opodatkowanych) kwotę podatku naliczonego wykaże jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
W kolejnej składanej deklaracji kwotę, którą w poprzedniej deklaracji ujął w pozycji 59, powinien przenieść do pozycji 42, natomiast zakupy towarów i usług z danego miesiąca ujmie w części D.2 deklaracji itd.

W powyższy sposób należy postępować aż do momentu, w którym ponownie (lub po raz pierwszy) zostaną wykonane czynności opodatkowane. Wówczas rozliczamy VAT na ogólnych zasadach, nie zapominając o ujęciu w rozliczeniu również nieodliczonego uprzednio podatku naliczonego (z pozycji 42).


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: