eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta faktury VAT RR

Korekta faktury VAT RR

2008-08-21 13:36

Faktury VAT RR różnią się zasadniczo od zwykłych faktur nie tylko zakresem zawieranych danych, ale także sposobem ich wystawiania i odliczania podatku. Ustawodawca nie wskazał wprost, jak należy je korygować. Nie ma jednak przepisu, który by tego zabraniał.

Przeczytaj także: Czy trzeba wystawiać noty i faktury korygujące?

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 116 ustawy o VAT, to nabywca (jako czynny podatnik VAT) wystawia rolnikowi ryczałtowemu fakturę VAT za zakupione od niego produkty rolne. Oryginał takiej faktury nabywca przekazuje sprzedawcy. W przepisie tym ustawodawca wskazał także, jakie elementy faktura taka powinna zawierać. Od zwykłych faktur VAT różni ją m.in., to że musi zawierać oświadczenie, iż sprzedawca jest rolnikiem ryczałtowym, a także to, że musi być podpisana zarówno przez sprzedawcę jak i nabywcę.

O ile ustawodawca dosyć dokładnie wyjaśnił, kiedy taką fakturę się wystawia, kto jest do tego zobowiązany, kiedy można odliczyć z niej podatek VAT oraz jakie elementy powinna zawierać, tak nie przewidział szczególnych regulacji w zakresie ich korygowania. Ponadto ustawodawca nie wydał także delegacji ustawowej dla Ministra Finansów, na mocy której mógłby on te kwestie wyjaśnić w stosownym rozporządzeniu. Przypomnijmy, że w zakresie pozostałych faktur uprawnienie takie zostało wydane i sporządzony został stosowny akt prawny (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – niestety nie wynika z niego wprost, że zasady w nim opisane należy stosować także do korekt faktur VAT RR).

Faktury korygujące służą do korygowania (usuwania) błędów, które miały miejsce w fakturach pierwotnych (np. błędy formalne takie jak dane kontrahentów, błędy w nazwach towarów i usług czy błędy, które mają wpływ na wartość towaru np. błędna stawka podatku, błędna ilość, cena jednostkowa) a także zmian wynikłych później (np. udzielony rabat przy zapłacie faktury w określonym czasie).

Powyższe sytuacje mogą występować także w przypadku transakcji zawieranych z rolnikami ryczałtowymi. Biorąc pod uwagę racjonalność ustawodawcy należy stwierdzić, że nie było jego zamiarem uniemożliwienie podatnikom nabywającym produkty od rolników ryczałtowych możliwości korygowania wystawianych dokumentów. Stawiałoby to ich bowiem w gorszej sytuacji, niż innych podatników, u których w obrocie występują tylko zwykłe faktury VAT. W związku z tym, zdaniem autora, przy uwzględnieniu, że zakaz korygowania faktur VAT RR nie wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, także i je można korygować. Przy wystawianiu takich korekt natomiast należy kierować się przepisami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie faktur VAT oraz ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie RR-ek. Jak zatem wystawić taką korektę faktury?

§ 16 i § 17 powyższego rozporządzenia wskazują, że fakturę korygującą wystawia podmiot, który wystawił fakturę pierwotną. W przypadku zwykłych faktur VAT co do zasady jest to sprzedawca. Ponieważ jednak faktury VAT RR wystawia nabywca towarów i usług od rolnika ryczałtowego, powinien on wystawić także korekty takich faktur. Faktura taka powinna oczywiście zawierać także informację, że jest korektą. Należy zatem na niej umieścić napis „KOREKTA” albo „FAKTURA KORYGUJĄCA”.

Pamiętajmy także, że w większości przypadków faktury korygujące wpływają na wysokość kwot w nich zawartych, czyli je zmniejszają lub zwiększają. To natomiast powoduje odpowiednie obowiązki u nabywców i sprzedawców (czyli albo występuje zwiększenie podatku należnego po stronie sprzedawcy i podatku naliczonego po stronie nabywcy albo występuje ich zmniejszenie). Podobnie będzie z korektami faktur VAT RR, z tym że te wpływają jedynie na wysokość zobowiązania podatkowego nabywcy (czyli odpowiednio zwiększają lub zmniejszają podatek naliczony). Przypomnijmy bowiem, że w przypadku faktur VAT RR nie mamy do czynienie ze zwykłym podatkiem VAT a zryczałtowanym zwrotem podatku VAT dla rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem (art. 115 ustawy o VAT). Rolnik ryczałtowany podatku tego nie rozlicza, zatem korekta faktury VAT RR ma wpływ jedynie na zobowiązanie podatkowe u nabywcy produktów rolnych poprzez zwiększenie lub zmniejszenie podatku naliczonego.

§ 17 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur wskazuje, że nabywca rozlicza faktury korygujące w okresach, w których je otrzymał. Ponieważ w przypadku faktur VAT RR to nabywca jest wystawcą takiej faktury, zasadne jest uznanie, że datą otrzymania faktury jest data jej wystawienia. Należy jednak pamiętać, że faktura taka musi być zaopatrzona w podpis rolnika ryczałtowego. Wynika to m.in. wprost z art. 116 ustawy o VAT, który wskazuje, że faktura VAT RR musi posiadać czytelne podpisy wystawcy i odbiorcy.

Przypomnijmy także, że podstawowym warunkiem umożliwiającym odliczenie podatku VAT z RR-ki jest uregulowanie wynikającej z niej należności na rachunek bankowy rolnika. Powyższe należy brać pod uwagę także przy rozliczaniu faktur korygujących.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: