eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Błędna faktura VAT

Błędna faktura VAT

2008-10-29 13:03

Przeczytaj także: Kiedy nota korygująca?


Niewystawienie faktury korygującej jest obwarowane sankcją. Jeżeli powstała okoliczność, która wymaga skorygowania faktury (a zawsze tak jest, gdy faktura – nawet bez winy firmy – jest niezgodna z rzeczywistością), na firmie ciąży obowiązek wystawienia faktury korygującej. Niewykonanie tego obowiązku jest takim samym przestępstwem jak niewystawienie faktury w ogóle (art. 62 § 1 kks).

Z kolei niepotwierdzenie przez firmę noty korygującej, o ile była ona zgodna z rzeczywistością, stwarza dla firmy niejasną sytuację, w której odbiorca faktury skutecznie poprawił błąd w wystawionej fakturze, ale ta poprawka jest przez wystawce kwestionowana, tzn. firma uznaje, że w stosunku do niej jest ona nieskuteczna. Przepisy nie wyjaśniają, jaki skutek dla firmy wywołuje taka niepotwierdzona nota.

Skutki błędów w fakturze u odbiorcy
Podobnie jak wystawca faktury odpowiada za wystawienie dokumentu nieprawdziwego, odbiorca odpowiada za posługiwanie się takim dokumentem.

Przykład:
Wróćmy do poprzedniego przykładu, w którym nabywca otrzymał 500 kg. Jak wspomnieliśmy, wystawca nie będzie odpowiadał za wystawienie nierzetelnej faktury, ponieważ była ona nierzetelna w momencie jej wystawienia. Odbiorca nie może jednak się taką fakturą posłużyć (uwzględnić w rejestrze VAT), ponieważ w momencie, w którym miałby to zrobić, faktura jest nierzetelna (niezgodna z rzeczywistością). Powinien oczekiwać od wystawcy (w miarę potrzeby ponaglić go) wystawienia faktury korygującej.


W przypadku odliczenia takiego podatku na odbiorcy może ciążyć zaległość podatkowa, odsetki za zwłokę oraz dodatkowe zobowiązanie podatkowe (sankcja). Jest to najbardziej dotkliwy skutek otrzymania przez odbiorcę faktury obciążonej błędami, o ile przepisy przewidują taki skutek w wyniku wystąpienia określonych błędów.

Odbiorcy faktur, w każdym przypadku, w którym stwierdzą konieczność poprawienia jakiejkolwiek pozycji faktury, z wyjątkiem pozycji „ilościowych”, mogą to zrobić sami, poprzez wystawienie noty korygującej (§ 18 rptu2).

Pozycje, których nie można poprawiać notą, to:
  • jednostka miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
  • cena jednostkowa netto,
  • wartość sprzedaży netto,
  • stawki VAT,
  • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki VAT i zwolnione od VAT oraz niepodlegające VAT,
  • kwota VAT od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
  • wartość sprzedaży brutto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek VAT lub zwolnione, lub niepodlegające VAT,
  • kwota należności ogółem wraz z należnym VAT, wyrażona cyframi i słownie.

Wszystkie dane, w tym nazwę towaru lub usługi, symbol PKWiU, datę sprzedaży, dane wystawcy i nabywcy, można poprawiać (i uzupełniać) notą korygującą.

oprac. : Piotr Karwat / VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: