eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing = mniejsza zaliczka na podatek?

Leasing = mniejsza zaliczka na podatek?

2008-11-12 12:06

Dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz najmu i dzierżawy, a także dla osób prawnych, dla których rokiem podatkowym jest rok obrotowy, listopad jest miesiącem szczególnym. Za ten okres należy bowiem opłacić zaliczkę na podatek dochodowy w podwójnej wysokości.

Przeczytaj także: Środek trwały w spadku lub darowiźnie: amortyzacja 2018

Obowiązek taki wynika z art. 44 ust. 1 ustawy o PIT (podobne rozwiązanie reguluje art. 25 ust. 1 ustawy o CIT), zgodnie z którym podatnicy są zobowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.
Zaliczki za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zatem w terminie do 20 grudnia przedsiębiorcy mają obowiązek opłacić zaliczkę zarówno za listopad jak i za grudzień w wysokości odpowiadającej podwójnej kwocie zaliczki za listopad.

Aby zmniejszyć ciężar tych zobowiązań warto wykorzystać możliwość optymalizacji podatkowej, którą zapewniają nam przepisy podatkowe i zastanowić się, czy w listopadzie nie zaplanować wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu, które będą miały wpływ na wysokość zaliczki płaconej w grudniu. Należy jednak pamiętać, że aby działania podejmowane w celu ograniczenia podwójnego podatku przyniosły zamierzony efekt, powinny być wcześniej przemyślane.
W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować własne możliwości finansowe a także jakiego rodzaju wydatki możemy jeszcze ponieść, aby możliwie maksymalnie obniżyć wysokość zaliczki za grudzień. Podczas podejmowania decyzji należy mieć przede wszystkim na uwadze, aby dokonane zakupy miały związek z osiąganym przychodem, bowiem tylko takie wydatki będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo albo poprzez odpisy amortyzacyjne.

Mogą to być zakupy środków trwałych o wartości do 3500 zł, które będą mogły zostać jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do używania. Takie same zasady dotyczą zakupu środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł – jeśli przewidywany okres jego użytkowania nie przekroczy jednego roku – wówczas może on być jednorazowo zamortyzowany w miesiącu oddana do używania. Dla pewnej kategorii podmiotów – tzw. „małego podatnika" oraz osób (fizycznych i prawnych) które rozpoczęły działalność w danym roku podatkowym, istnieje możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych zaliczonych do grup 3 – 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyjątkiem samochodów osobowych.

Korzystnym rozwiązaniem może być również zakup środków trwałych i zastosowanie podwyższonego wskaźnika amortyzacji, który można zastosować przy zakupie maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3 – 6 i 8 KŚT oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych. W tym celu stosuje się stawki wykazane w wykazie stawek amortyzacyjnych, podwyższone o współczynnik nie wyższy niż 2,0. Podwyższony wskaźnik amortyzacji można zastosować w pierwszym podatkowym roku ich używania.

Rozważając listopadowe zakupy warto również wziąć pod uwagę możliwość sfinansowania zakupu środków trwałych poprzez zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że na zakup środka trwałego nie trzeba przeznaczać dużych zasobów własnej gotówki, a wszystkie opłaty poniesione z tytułu zawarcia takiej umowy można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Leasing daje również możliwość sezonowego ustalenia wysokości rat leasingowych. Można je zwiększać bądź zmniejszać w zależności od potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa, dokonując w tym celu stosowanych zmian w umowie, poprzez podpisanie aneksu.

Wybór formy finansowania oraz przedmiotu zakupów powinien być przemyślany i odpowiednio zaplanowany. Aby dokonane inwestycje przyniosły spodziewany efekt, powinny być poprzedzone szczegółową analizą potrzeb oraz możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: