eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › ETS: Odliczenie VAT od paliwa sprzeczne z przepisami UE

ETS: Odliczenie VAT od paliwa sprzeczne z przepisami UE

2008-12-23 13:20

Przeczytaj także: Opodatkowany wynajem samochodu pozbawia odliczenia VAT?


Sprawą polskich przepisów odliczenia VAT od paliwa zajął się ETS dzięki firmie Magoora, reprezentowanej przez Jerzego Martini i Zbigniewa Liptak, doradców podatkowych z kancelarii Baker & McKenzie. Wiosną 2005 r. wzięła ona w leasing samochód, który spełniał wzór Lisaka. W związku z tym na początku mogła odliczać podatek VAT od rat leasingowych i benzyny służącej do jego napędu. Po dniu 22 sierpnia 2005 r. nadal odliczała ten podatek od rat leasingowych na podstawie rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym, jednakże nie mogła już odliczać tego podatku od paliwa. Sprawa najpierw trafiła do polskiego sądu, który następnie skierował pytanie do ETS.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że niezgodna z unijnymi przepisami była nie tylko zmiana przepisów w zakresie ograniczenia podatku VAT, która została wprowadzona z dniem 22 sierpnia 2005 r., ale także ta z 01 maja 2004 r. Polska z chwilą przystąpienia do UE nie miała bowiem prawa zmienić na niekorzyść podatników przepisów dotyczących odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów firmowych.

Co istotne, wyrok ten wpływa także na prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samych samochodów czy ich leasingu. Tym samym osoby, które zakupiły po 1 maja 2004 r. tzw. samochód z kratką lub spełniający wzór Lisaka i nie odliczyły VAT od tego zakupu, mogą obecnie starać się o jego zwrot. Dotyczy to także odliczania podatku VAT od rat leasingowych. Wszyscy ci podatnicy ponadto będą mogli się starać o zwrot VAT od paliwa do napędu takich samochodów zakupionego od początku maja 2004 r. do chwili obecnej. Korekty deklaracji za 2004 rok należy złożyć do końca bieżącego roku (2008). Zostało na to już tylko kilka dni.

Ta bardzo dobra wiadomość dla podatników jest jednocześnie złą dla skarbu państwa, bo to on odczuje negatywne skutki wyroku.

Ministerstwo Finansów uspokaja jednak, że skutki budżetowe z tytułu tego orzeczenia nie powinny być znaczące. Zostaną one bowiem w części zredukowane w podatkach dochodowych. „W przypadku podatników, którzy zaliczyli wydatki z tytułu nieodliczonego podatku naliczonego w koszty uzyskania przychodów, ewentualna korekta w podatku od towarów i usług (i odliczenie tego podatku) skutkowałaby koniecznością dokonania korekty w podatku dochodowym („wyrzuceniu” tych wydatków z kosztów uzyskania przychodów)” – wskazał resort w wyjaśnieniu zamieszczonym na stronie MF.

„Nieprawdziwe i nieuzasadnione są rozpowszechniane informacje, że skutki z tytułu ww. wyroku ETS mogłyby sięgać miliardów zł. Skutki te będą z pewnością o wiele niższe i nie powinny mieć istotnego wpływu na wykonanie budżetu przyszłego roku.” – czytamy w wyjaśnieniu.

Jak wystąpić o zwrot?

Jak podkreśla Jerzy Martini w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest oficjalną interpretacją przepisów prawa, jest niepodważalny i ostateczny oraz dotyczy wszystkich. W celu uzyskania zwrotu podatku nie jest potrzeba żadna specjalna ustawa. Wystarczy zwykła korekta deklaracji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: