eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opodatkowany wynajem samochodu pozbawia odliczenia VAT?

Opodatkowany wynajem samochodu pozbawia odliczenia VAT?

2017-10-26 12:36

Opodatkowany wynajem samochodu pozbawia odliczenia VAT?

Pracownikowi samochodu nie warto wynająć © sodawhiskey - Fotolia.com

Setki, jeśli nie tysiące przedsiębiorstw w Polsce wynajmuje swoim pracownikom samochody służbowe na identycznych zasadach zarówno do celów zawodowych, jak i prywatnych, opierając się na sprzyjającej linii orzeczniczej sądów administracyjnych i wydanych w tych sprawach interpretacjach indywidualnych. Niestety ta jednolita linia została zachwiana wydanym 22 marca 2017 r. wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Warto zatem poznać stan faktyczny sprawy oraz stanowiska stron i sprawdzić, czy w naszym przedsiębiorstwie nie obowiązuje przypadkiem określona praktyka. Lepiej to zrobić i ewentualnie zrewidować na czas dokumenty firmowe, zanim uczyni to za nas skarbówka.

Przeczytaj także: Wynajem samochodu pracownikowi pozbawia pełnego odliczenia VAT

Stan faktyczny sprawy oraz przebieg postępowania podatkowego


Całą sprawę rozpoczął wniosek o wydanie interpretacji, który został złożony przez jednego z polskich przedsiębiorców. Wskazał on, że w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje leasingowane samochody osobowe, które zamierza udostępniać odpłatnie pracownikom do wykorzystania w ich celach prywatnych. Miało to nastąpić na podstawie umów określających warunki, zasady i odpłatność usługi. Miesięczna opłata, obliczona zgodnie z przyjętymi przez spółkę zasadami, będzie stanowiła podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Pytanie zawarte we wniosku dotyczyło tego, czy w przypadku wykorzystywanych przez spółkę do działalności gospodarczej samochodów osobowych, które będą również odpłatnie udostępniane pracownikom, należy przyjąć, że będą one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, jak o tym stanowi art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy – tak, ponieważ odpłatne udostępnianie samochodów pracownikom na ich cele prywatne będzie odpłatnym świadczeniem usług, a więc czynnością podlegającą opodatkowaniu. Tak więc samochody te będą wykorzystywane albo do podstawowej działalności gospodarczej, albo w pozostałym zakresie do odpłatnego udostępniania pracownikom, co również będzie elementem działalności gospodarczej – innej możliwości nie ma.
Wnioskodawca opracował zasady ewidencjonowania przebiegu pojazdów do celów służbowych zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów ustawy o VAT.

Stanowisko organu podatkowego


W interpretacji indywidualnej wydanej dla wnioskodawcy dyrektor izby skarbowej stwierdził, że odpłatny wynajem samochodów pracownikom będzie wykonywany w ramach działalności gospodarczej, ale to jeszcze nie oznacza, że samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika tak, jak o tym stanowi art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Konieczne bowiem jest spełnienie warunku z art. 86a ust. 4 tej ustawy, zgodnie z którym sposób wykorzystywania pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdów, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie ma jasnych zasad, z których wynikałoby, że pracownicy nie mogą używać samochodów do celów prywatnych w czasie wykorzystywania ich do celów służbowych, np. że nie mogą używać samochodów na dojazd do pracy z miejsca zamieszkania i z powrotem, tym bardziej że samochody te mają być bezustannie w dyspozycji pracownika.
Wnioskodawca nie ma obiektywnych możliwości wyeliminowania użycia samochodów do celów prywatnych w czasie, w którym będą służyć działalności gospodarczej. Warunek z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT nie będzie zatem spełniony.

Wyrok WSA


Na niekorzystną interpretację podmiot wniósł skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który ją uchylił. Sąd nie zgodził się z przyjętym przez organ założeniem, że w stanie przedstawionym we wniosku nie będzie spełniony warunek z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, to znaczy, że nie zostanie wykluczone użycie samochodów oddanych pracownikom w odpłatne użytkowanie do celów niezwiązanych z działalnością zawodową.
Sąd podkreślił, że z wniosku wynika, iż samochody osobowe albo będą używane przez pracowników do celów służbowych, czyli do wykonywania zadań związanych z działalnością gospodarczą, albo będą oddawane pracownikom do odpłatnego używania, co również będzie rodzajem działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, z czym organ się zgodził. Tak więc przez cały czas będą używane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Orzeczenie NSA


Od wyroku WSA skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniósł organ podatkowy. NSA uchylił korzystny dla podatnika wyrok WSA. Jego zdaniem wykładni art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT należy dokonać z uwzględnieniem treści art. 8 ust 2 pkt 1 ustawy o VAT, której nie wziął pod uwagę WSA. O ile bowiem w pierwszym z tych przepisów jest mowa o wykorzystywaniu pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej, a jako przekreślające taki warunek wskazuje się użycie pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o tyle w drugim z nich znajduje się wskazanie, że użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów osobistych jego pracowników jest użyciem do celów innych niż działalność gospodarcza. Przepis ten stanowi, iż za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników.
Skoro zatem użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów osobistych jego pracowników uznaje się za wykorzystanie do celów innych niż działalność gospodarcza (również wtedy, gdy podlega ono opodatkowaniu), to nie zostaje spełniony warunek z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Warunek ten, co należy podkreślić, dotyczy wyłącznego wykorzystania pojazdów do działalności gospodarczej. Jakiekolwiek ich wykorzystanie do celów „mieszanych”, tzn. do celów działalności gospodarczej i jednocześnie innych, niemieszczących się w tej kategorii, wyklucza pełne odliczenie kwot podatku naliczonego.

Konsekwencje


Wyrok NSA zmienił dotychczasową, korzystną dla podatników linię orzeczniczą sądów administracyjnych. Fiskus, „uzbrojony” w nowy oręż, prawdopodobnie przystąpi teraz do zmasowanych kontroli przedsiębiorstw wynajmujących samochody osobowe swoim pracownikom i zakwestionuje dokonywane przez nie rozliczenia podatku VAT. Wydaje się, że doprowadzi to do wielu sporów z organami podatkowymi, które zakończą się przez sądem administracyjnym. Należy mieć nadzieję, że argumentacja, którą podniosą podatnicy, pozwoli przywrócić ład i porządek w rozumieniu wspomnianych przepisów ustawy o VAT, zaś orzeczenie NSA będzie uznane za „wypadek przy pracy”. Niemniej jednak zapobiegliwy przedsiębiorca i tak powinien zadbać o sporządzenie właściwej dokumentacji podatkowej oraz zaopatrzyć się w stosowne interpretacje podatkowe i opinie prawne.

doradca podatkowy Jerzy Tatarczak, mec. Robert Nogacki

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • inne rozwiązanie wynajem dla żony/brata/ojca praco

    eurokabel / 2017-10-27 09:30:36

    Treść tego przepisu cyt. "Przepis ten stanowi, iż za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników. " to element ciągłej nagonki na przedsiębiorców , która ciągnie się od czasów komuny , wszystkie rządy po 89 r. z lubością dokręcają nam śrubę na różne sposoby , by utrudnić , skomplikować , zagmatwać - byśmy bez przerwy się bali różnych sankcji i byli uzależnieni od interpretacji , teraz będzie nagonka na samochody osobowe w firmie , tak jakby to był wielki luksus w 21 wieku i przedmiot zazdrości , że właściciel firmy zatrudniającej 2 osoby jadąc na robotę podwiezie przy okazji dziecko do szkoły i żonę do pracy - użył do celów osobistych majątek przedsiębiorstwa , a koszty administracyjne rozliczenia tego uzycia w zgodzie z przepisami są dużo większe niż wartość tego użycia . Ale samochody osobowe to pikuś w stosunku do sankcji liczonych od obrotu za naruszenia ochrony danych osobowych - tu jest prawdziwe niebezpieczeństwo dla mikrofirm , którym będzie bardzo trudno i kosztownie dostosować się do nowych przepisów - dla mikrofirm powinny być opracowane jakieś uproszczone procedury . Jednym słowem ta cała nagłaśniana życzliwość rządzących dla małych firm to tylko zwykła propaganda . odpowiedz ] [ cytuj ]

  • ostrożności nigdy za wiele

    marta87 / 2018-04-10 11:59:53

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2018-04-10 12:04:24)

    Faktem jest, że coraz więcej przedsiębiorstw zastanawia się nad wynajmem aut dla swojej firmy. Jednak każde przedsiębiorstwo posiada inny statut. Wynajem auta dla naszej firmy wiąże się z licznymi kruczkami prawnymi. Należy o tym pamiętać, żeby nie mieć problemu z Urzędem Skarbowym.
    Współpracując z http://WynajemSamochoduWarszawa.PL możemy być spokojni, ponieważ korzystałam z ich usług i byłam naprawdę zadowolona.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • pomocy, potrzebuje wynajmu auta

    aga20188 / 2018-04-16 09:27:29

    hej :) pomóżcie, muszę wynająć auta, macie sprawdzone miejsca? słyszeliście coś na temat: https://carfree.pl/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: