eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktury korygujące: rozliczanie od grudnia 2008 r.

Faktury korygujące: rozliczanie od grudnia 2008 r.

2009-02-19 12:42

Z dniem 1 grudnia 2008 r., jako wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 grudnia 2007 r. (sygn. akt U 6/06), przepisy w zakresie posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę oraz momentu uwzględnienia takiej faktury w rozliczeniu zostały przeniesione z rozporządzenia do ustawy. Jednocześnie ustawodawca dokonał ich modyfikacji.

Przeczytaj także: Faktury korygujące: skomplikowane rozliczenie

Nowe przepisy znalazły się w art. 29 ust. 4a-4c a także w art. 86 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Korekta (zmniejszenie) podatku należnego

I tak, zgodnie z nowymi regulacjami (art. 29 ust. 4a-4c ustawy), w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Powyższe zasady stosuje się także w sytuacji, gdy w pierwotnej fakturze została zawyżona kwota podatku, co pociąga za sobą konieczność wystawienia faktury korygującej.

Przykład

Podatnik po wystawieniu faktury w grudniu 2008 r. udzielił kontrahentowi rabatu w wysokości 5%. Wystawił mu fakturę korygującą w styczniu 2009 r. i w tym samym miesiącu dostarczył ją kontrahentowi. Z kolei potwierdzenie jej odbioru otrzymał dopiero 5 lutego 2009r. W takiej sytuacji, zgodnie z nowymi przepisami, podatnik ujmie tę fakturę korygującą w styczniu 2009 r.(w miesiącu otrzymana korekty przez nabywcę). Posiada bowiem potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą.

Gdyby natomiast potwierdzenie takie otrzymał dopiero 27 lutego 2009 r. czyli po upływie terminu do złożenia deklaracji za styczeń, korektę faktury uwzględni dopiero w rozliczeniu za luty.

Z kolei w sytuacji, gdy faktura ta dotarłaby do nabywcy dopiero w lutym, to mimo otrzymania potwierdzenia jej odbioru przed upływem terminu do złożenia deklaracji za styczeń, wystawca faktury będzie mógł ją uwzględnić dopiero w rozliczeniu za luty.


Warunek posiadania potwierdzenia odbioru korekty nie jest jednak zawsze potrzebny. Nie ma on zastosowania:
  1. w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju
  2. wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 (rozprowadzanie wody) i 153 (gospodarka ściekami oraz wywóz i unieszkodliwianie odpadów, usługi sanitarne i pokrewne) załącznika nr 3 do ustawy.

Korekta (zmniejszenie) podatku naliczonego

Z kolei kwestia korekty podatku naliczonego wynikającego z faktury korygującej została uregulowana w art. 86 ust. 10a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy podatnik otrzyma taką fakturę zmniejszającą podstawę opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w pierwotnej fakturze lub zmniejszającej kwotę podatku, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym korektę faktury otrzymał.

Przykład

Kontrahent, któremu udzielono rabatu (patrz wcześniejszy przykład) korektę faktury otrzymał w lutym 2009 r. Została ona wystawiona natomiast w styczniu. Zmniejszenia podatku naliczonego z tej faktury dokona on w rozliczeniu za luty 2009 r.(w miesiącu otrzymania faktury korygującej)
.

Jeżeli natomiast podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Przykład

Podatnik otrzymał w styczniu 2009 r. fakturę korygującą uwzględniającą udzielony mu rabat. Nie dokonał jednak jeszcze odliczenia podatku z faktury pierwotnej – zamierzał tego dokonać w lutym 2009 r. W takiej sytuacji zarówno fakturę pierwotną jak i fakturę korygującą uwzględni w rozliczeniu za luty 2009 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: