eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

2023-02-20 11:48

Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć? © apops - Fotolia.com

Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale również dla okresów wcześniejszych. W przypadku zakończenia negocjacji sukcesem mogą jednak powstać wątpliwości odnośnie sposobu rozliczenia tego rodzaju przypadków na gruncie podatku VAT.

Przeczytaj także: Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?

W przypadku faktur korygujących in plus art. 29a ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wskazuje, że taka korekta powinna być rozliczona w okresie, w którym powstała przyczyna wystawienia faktury korygującej. Jeżeli więc korekta in plus jest wynikiem negocjacji ceny i ustalenia przez strony, że sprzedawcy należy się większe wynagrodzenie dla faktur wystawionych w przeszłości, to wówczas faktury korygującej należy ująć w okresie, w którym uzgodniono zwiększenie ceny.

Przykład nr 1
Spółka Tukot świadczy usługi księgowe. W dniu 22 grudnia 2022 r. spółka Tukot uzgodniła z jednym ze swych klientów, że zgodzi się on na podwyższenie wynagrodzenia o 10% dla już wystawionych faktur za usługi księgowe świadczone w okresie od stycznia do listopada 2022 r.

W takiej sytuacji spółka Tukot jest uprawniona do wystawienia faktur korygujących in plus odnoszących się do usług księgowych wykonanych w okresie od stycznia do listopada 2022 r. Niezależnie od terminu wystawienia faktur korygujących in plus, spółka Tukot powinna je uwzględnić w rozliczeniu za grudzień 2022 r., ponieważ w tym miesiącu powstała przyczyna wystawienia owych faktur korygujących (doszło do zawarcia porozumienia o zwiększeniu ceny).

Bardziej problematyczna sytuacja wystąpi w przypadku wystawienia faktur korygujących in plus odnoszących się do usług najmu, dla których obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktur, lecz nie później niż w dniu upływu terminu płatności. Powstaje bowiem wątpliwości, czy w przypadku faktur korygujących in plus wystawionych dla usług najmu pierwszeństwo dla określenia terminu ich ujęcia ma przepis o terminie rozliczenia faktur korygujących in plus, czy też może regulacja odnosząca się do momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu.

fot. apops - Fotolia.com

Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

Decydujące znaczenia dla momentu ujęcia faktur korygujących in plus powinien mieć moment powstania przyczyny korekty. Jeżeli korekta in plus jest wynikiem negocjacji ceny i ustalenia przez strony, że sprzedawcy należy się większe wynagrodzenie dla faktur wystawionych w przeszłości, to wówczas faktury korygujące należy ująć w okresie, w którym uzgodniono zwiększenie ceny.Przykład 2
Spółka XYZ w styczniu 2023 r. uzgodniła z jednym ze swoich klientów zwiększenie ceny usług najmu za 2022 r. o 15%. Pracownik spółki XYZ w lutym 2022 r. wystawił faktury korygujące in plus odnoszące się do faktur za najem wystawionych za 2022 r. Po wystawieniu korekt powstała wątpliwość, czy spółka XYZ powinna je uwzględnić w rozliczeniu za styczeń 2023 r. (miesiąc powstania przyczyny korekty), czy też w miesiącu ich wystawienia (w rozliczeniu za luty 2023 r.).

W celu rozstrzygnięcia problemu opisanego w przykładzie nr 2 należy zwrócić uwagę, że regulacja dotycząca sposobu ujmowania faktur korygujących powinna być traktowana jako unormowanie szczególne w stosunku do przepisów o momencie powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu. W przepisie art. 29a ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma przewidzianych żadnych wyjątków od zawartej tam reguły ujmowania korekt in plus. Tym samym, w opisanej sytuacji decydujące znaczenia dla momentu ujęcia faktur korygujących in plus powinien mieć moment powstania przyczyny korekty. Skoro więc przyczyna wystawienia faktur korygujących in plus zaistniała w styczniu 2023 r., to spółka XYZ powinna faktury korygujące, o których mowa w przykładzie nr 2 uwzględnić w rozliczeniu za styczeń 2023 r.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich, Partner w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: