eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ekspektatywa własności lokalu: sprzedaż a podatek

Ekspektatywa własności lokalu: sprzedaż a podatek

2009-02-26 07:38

Przeczytaj także: Cesja umowy o wybudowanie mieszkania a podatek dochodowy


Odpłatne zbycie prawa do ekspektatywy (nabytego w 2006 roku), nie zostało wymienione jako źródło przychodu w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, podlegające stosownie do art. 28 ust. 2 ww. ustawy zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 10%. A zatem przychód osiągnięty z tego źródła nawet po spełnieniu warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) updof w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku (czyli wydatkowanie środków na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych) nie może być zwolniony z tego podatku. Bezzasadne jest więc składanie przez Wnioskodawczynię oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a updof.

Przychód z tytułu zbycia prawa do ekspektatywy mieści się w przychodach wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, tj. z praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, jednym ze źródeł przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Natomiast art. 18 updof, stanowi, iż za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarów i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte powyżej wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonywania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży lub zamiany.

Tak więc kwota uzyskana przez Zainteresowaną ze sprzedaży prawa do nabycia odrębnej własności mieszkania stanowi przychód z tytułu sprzedaży praw majątkowych.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 9 ust.2 updof, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają ich sumę, różnica jest stratą z tego źródła przychodów.

W myśl art. 22 ust.1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Dochód uzyskany ze zbycia prawa do ekspektatywy, stosownie do dyspozycji art. 45 ust.1 updof, winien być wykazany – wraz z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej – w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia ww. prawa. W tym samym terminie należy zapłacić podatek z ww. tytułu.

Reasumując stwierdzić należy, że kwota uzyskana przez Zainteresowaną z tytułu zbycia prawa do nabycia odrębnej własności lokalu nie podlega opodatkowaniu jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof – lecz jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych.

W związku z powyższym bezzasadne jest złożenie przez Wnioskodawczynię oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a updof w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku, gdyż nie ma Ona prawa do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, które uwarunkowane jest od złożenia powyższego oświadczenia.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: