eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga meldunkowa: konieczne zameldowanie

Ulga meldunkowa: konieczne zameldowanie

2009-04-21 06:07

Jednym z podstawowych warunków skorzystania z ulgi meldunkowej jest zameldowanie w zbywanej nieruchomości na pobyt stały. Nie jest wystarczające tutaj jedynie wywodzenie takiego zameldowania z faktu zamieszkiwania w tej nieruchomości. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.03.2009 r. nr IBPBII/2/415-24/09/AK.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania: ulga meldunkowa czy cele mieszkaniowe?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wnioskodawczyni wskazała, że odziedziczyła po zmarłym w 2007 r. bracie mieszkanie w domu rodzinnym wraz z częścią działki. Spłaciła także zobowiązanie finansowe brata właścicielowi drugiej części domu na kwotę 9 718,91 zł. Zły stan zdrowia podatniczki oraz zły stan techniczny mieszkania uniemożliwiały jej zasiedlenie tego lokalu. W związku z tym postanowiła ona go zbyć. Sprzedaż miała miejsce w listopadzie 2008 r. W nieruchomości tej rodzice podatniczki mieszkali od okupacji do śmierci. Wraz z nimi mieszkał brat podatniczki do śmierci i ona sama przez ponad 15 lat od okupacji, podczas uczęszczania do szkoły podstawowej, do szkoły ogólnokształcącej, aż do wyjazdu w 1955r. na studia (tj. grudzień 1939r. – październik 1955r.). Niestety udokumentowanie okresu zameldowania stało się trudne. W urzędzie miejskim znajduje się jedynie ankieta złożona w celu wydania dowodu osobistego. Pozostałe dokumenty świadczą o zamieszkiwaniu z rodzicami przez ponad 15 lat w ww. mieszkaniu jako osoby niepełnoletniej, pod opieką rodziców. W związku z powyższym zadała ona pytanie, czy może skorzystać z ulgi meldunkowej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 01 stycznia 2007r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wnioskodawczyni w drodze spadku po bracie nabyła lokal mieszkalny wraz z częścią działki (lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność). Śmierć brata wnioskodawczyni nastąpiła w dniu 24 października 2007r. Nabycie prawa do spadku zostało potwierdzone postanowieniem Sądu. Wnioskodawczyni w dniu 06 listopada 2008r. dokonała sprzedaży przedmiotowego mieszkania.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotne zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy. Z uwagi na fakt, iż nabycie prawa własności do lokalu mieszkalnego nastąpiło w drodze spadku po zmarłym w 2007r. bracie, dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego należy stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007r.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: