eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż kamienicy a ulga meldunkowa

Sprzedaż kamienicy a ulga meldunkowa

2009-06-03 13:14

Tzw. ulga meldunkowa pozwala na niepłacenie podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Warunkiem koniecznym do skorzystania z tej preferencji jest zameldowanie w zbywanej nieruchomości na pobyt stały przez okres dwunastu miesięcy przed datą zbycia. Co jednak w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje nieruchomość składającą się z wielu mieszkań?

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: podatek a cele mieszkaniowe

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Piotr nabył w styczniu 2007 r. kamienicę. Zameldował się na pobyt stały w jednym z jej mieszkań. Pozostałe mieszkania są zajęte przez innych lokatorów. W roku 2009 postanowił, że kamienicę tę sprzeda. Czy zapłaci z tego tytułu podatek dochodowy, gdy jego meldunek w mieszkaniu mieszczącym się w tej kamienicy był dłuższy niż 12 miesięcy? A jak byłoby w sytuacji, gdyby sprzedawał poszczególne mieszkania kamienicy?

Przypomnijmy, ulga meldunkowa ma zastosowanie w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości (w tym części nieruchomości) i praw majątkowych nabytych w latach 2007-2008. Kwestię tę regulował art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został uchylony z dniem 1 stycznia 2009 r. Zgodnie z nim zwalnia się z podatku przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Aby z powyższego skorzystać, należy złożyć oświadczenie, iż spełnia się warunki wymagane do tego zwolnienia w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym dokonano zbycia (art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw).

Czy w związku z powyższym pan Piotr zapłaci podatek od sprzedaży przedmiotowej kamienicy?

Z przedstawionego przykładu wynika, iż podatnik na własne cele mieszkaniowe wykorzystuje jedno z kilku mieszkań znajdujących się w kamienicy. W mieszkaniu tym (a nie całej kamienicy) jest zameldowany na pobyt stały. Pozostałe lokalne mieszkalne są natomiast zajęte przez innych lokatorów.

Zestawiając powyższe informacje z przytoczonymi przepisami prawidłowe wydaje się być zatem stanowisko, iż z ulgi meldunkowej podatnik będzie mógł skorzystać jedynie w stosunku do tej części uzyskanego ze sprzedaży przychodu, która przypada na zajmowany przez niego lokal mieszkalny. Od pozostałej części konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego. Z kolei gdyby sprzedawał jedynie lokal, w którym był zameldowany, podatku z tego tytułu nie musiałby płacić – tutaj przysługiwałoby mu pełne prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej. Jeżeli natomiast postanowiłby sprzedawać inne mieszkania znajdujące się w tej kamienicy, prawo do zwolnienia na podstawie ulgi meldunkowej w stosunku do nich nie będzie mu przysługiwać.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: