eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dotacje i subwencje a obrót w VAT

Dotacje i subwencje a obrót w VAT

2009-09-21 13:00

Prowadząc działalność gospodarczą podatnicy mogą ubiegać się o różnego rodzaju dotacje na różne cele (np. nabycie środków trwałych, dopłaty do świadczonych usług czy sprzedawanych towarów itp.). Należy pamiętać, iż w niektórych sytuacjach takie "dofinansowanie" jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Przeczytaj także: Dotacje dla firm nie zawsze opodatkowane podatkiem VAT

Jak wskazuje art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Tym z kolei jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Obrót taki zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje dotację związaną z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług (tj. gdy podmiot trzeci dopłaca do towaru i usługi, wskutek czego ich cena dla nabywcy jest niższa), dofinansowanie to należy uznać za obrót w podatku VAT i opodatkować. Przykładem są tutaj np. dopłaty do świadczonych przez firmę usług sprzątania, przez co może ona zaoferować swoim kontrahentom niższe ceny, czy też dopłaty do cen leków.

Art. 29 ust. 1 mówi jedynie o tego rodzaju dotacjach, dopłatach, subwencjach. W związku z tym, jeżeli powyższe są otrzymane na inne cele, które nie wpływają bezpośrednio na cenę sprzedawanych towarów i świadczonych usług bądź ich wpływ jest jedynie pośredni, opodatkowaniu w ogóle nie podlegają.

Tym samym otrzymanie dofinansowania np. na nabycie środka trwałego, czy też dotacji z Funduszu Pracy na utworzenie nowego stanowiska pracy dla bezrobotnego, nie wpływają na wysokość obrotu, a co za tym idzie i podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz podatku należnego. Dotacje te oczywiście mają pewien wpływ na wysokość cen towarów i usług oferowanych przez podatnika, który je otrzymał, jednakże nie da się ich bezpośrednio przyporządkować do danej czynności.

Przykład
Firma ubiegała się o dotację na zakup środka trwałego o wartości 400 000 zł, który ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Przyznano jej dofinansowanie w wysokości 100 000 zł. Kwota tego dofinansowanie nie wpłynie na wysokość obrotu podlegającego opodatkowaniu.


Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części (art. 19 ust. 21 ustawy o VAT). Otrzymaną dotację należy traktować jako kwotę brutto.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: