eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Otrzymana dotacja a obowiązek podatkowy VAT

Otrzymana dotacja a obowiązek podatkowy VAT

2008-10-27 13:02

Rozpatrzmy następującą sytuację: w lipcu 2008 r. podatnik świadczył usługę, która była objęta częściową dotacją. Dotacja ta wpłynęła na jego rachunek bankowy we wrześniu 2008 r. Jak podatnik powinien rozliczyć otrzymaną dotację z uwagi na podatek VAT?

Przeczytaj także: Dotacja przedmiotowa a usługi zwolnione z VAT

Jak wskazuje art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Należy w tym miejscu dodać, że opodatkowane podatkiem VAT są jedynie dotacje przedmiotowe, a opodatkowaniu nie podlegają dotacje podmiotowe. Z tą pierwszą mamy do czynienia w sytuacji, gdy dofinansowanie związane jest z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje dotację nie do konkretnego produktu, lecz na cele całego przedsiębiorstwa, mamy do czynienia z dotacją podmiotową.

Z sytuacji opisanej we wstępie wynika, że podatnik otrzymał dotację do konkretnej usługi, która wpływa na jej cenę. Otrzymał zatem dotację przedmiotową, którą należy opodatkować podatkiem VAT. Stawka tego podatku będzie tutaj taka sama, jaka miała zastosowanie do świadczonej usługi.

Należy w tym miejscu dodać, że ustawodawca przewidział specjalny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanych dotacji. Wprowadzenie szczególnych zasad w tym zakresie powoduje, że w odniesieniu do jednej czynności, która jest dotowana, obowiązek podatkowy powstaje w dwóch momentach: w jednym, w odniesieniu do zasadniczego wynagrodzenia z tytułu danej czynności, natomiast w drugim, w odniesieniu do należnej dotacji lub subwencji.

Obowiązek podatkowy z tytułu należności od nabywcy za świadczoną usługę powstaje tutaj na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, czyli z chwilą wykonania usługi, a jeżeli czynność ta powinna być potwierdzona fakturą VAT, z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia jej wykonania, chyba że ustawa przewiduje dla danej czynności inny moment powstania obowiązku podatkowego (np. gdyby to były usługi transportowe czy budowlane).

Natomiast moment powstania obowiązku podatkowego od otrzymanej dotacji został określony w art. 19 ust. 21 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

W naszym przypadku z tytułu wykonanej usługi obowiązek podatkowy powstał w lipcu 2008 r., a z tytułu otrzymanej dotacji w miesiącu wrześniu 2008 r.

Otrzymana dotacja jest kwotą brutto. Należy zatem wyodrębnić z niej metodą „w stu” wartość netto oraz podatek VAT. Jak wskazano wyżej, dotację opodatkowuje się taką samą stawką, jaka ma zastosowanie do świadczonej usługi.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: