eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dotacje dla firm nie zawsze opodatkowane podatkiem VAT

Dotacje dla firm nie zawsze opodatkowane podatkiem VAT

2014-10-15 13:28

Dotacje dla firm nie zawsze opodatkowane podatkiem VAT

Kiedy otrzymaną dotację należy opodatkować VAT? © hesa2 - Fotolia.com

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotację, często mają szereg wątpliwości dotyczących podatkowego rozliczenia uzyskanych pieniędzy. Jedno z pytań wiąże się z koniecznością opodatkowania tych środków podatkiem od towarów i usług. Sprawdźmy zatem, czy podatnik ma obowiązek uwzględnienia otrzymanej dotacji w podstawie opodatkowania VAT.

Przeczytaj także: Dotacje i subwencje a obrót w VAT

Podstawa opodatkowania VAT od 1 stycznia 2014 roku


Odpowiedzi na pytanie zadane we wstępie należy szukać bezpośrednio w Ustawie o podatku od towarów i usług. W art. 29a ust. 1 ww. aktu prawnego znajduje się bowiem definicja podstawy opodatkowania VAT. Należy uznać za nią wszystko to, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.

To jednak nie wszystko. W dalszej części wskazanego przepisu czytamy, że do podstawy opodatkowania VAT należy włączyć również otrzymane:
  • dotacje,
  • subwencje,
  • inne dopłaty o podobnym charakterze,
- które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Co więcej, w ust. 6 omawianego art. 29a ustawy o VAT wymienione zostały obligatoryjne elementy, które wchodzą do podstawy opodatkowania. Są to:
  • podatki i cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku,
  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Dotacje w podstawie opodatkowania VAT
Czy przywołane regulacje z ustawy o VAT oznaczają, że otrzymaną dotację należy opodatkować VAT? Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Do podstawy opodatkowania wliczane są bowiem wyłącznie takie dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę konkretnego towaru, czy też konkretnej usługi.

fot. hesa2 - Fotolia.com

Kiedy otrzymaną dotację należy opodatkować VAT?

Dla ustalenia, czy środki otrzymane z dotacji zwiększają podstawę opodatkowania, znaczące jest to, czy mają one bezpośredni wpływ na cenę sprzedaży.


Stanowisko takie potwierdzone zostało w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 marca 2014 roku (sygn. akt ITPP2/443-98/14/EB). Organ skarbowy rozwiewał w niej wątpliwości dotyczące właśnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków otrzymanych z dotacji. W zgłoszonym wniosku stowarzyszenie wskazało, że otrzymuje dofinansowanie z PFRON, z którego pokrywa koszty wynagrodzenia osób prowadzących zajęcia specjalistyczne oraz obsługę projektu, a także koszty najmu sali rehabilitacyjnej.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy dotacja kosztowa - jak ta, którą otrzymuje stowarzyszenie - nie ma bezpośredniego wpływu na obrót w rozumieniu omówionego wyżej art. 29a ustawy o VAT. Jak wynika z dalszych wyjaśnień, przedsiębiorca, który otrzymał ogólną dotację niezwiązaną z dostawą towaru lub usługi, nie musi wykazywać jej w podstawie opodatkowania i tym samym odprowadzać od niej podatku od towarów i usług.

Natomiast jeśli dofinansowanie związane jest z dostawą lub świadczeniem usługi i przyznawane jako np. pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensata z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, środki takie zwiększają podstawę opodatkowania VAT.

Podsumowując, dla ustalenia, czy środki otrzymane z dotacji zwiększają podstawę opodatkowania, znaczące jest to, czy mają one bezpośredni wpływ na cenę sprzedaży. To z kolei każdorazowo wynikać będzie ze szczegółowych warunków ich przyznawania, wskazujących cele dofinansowania realizowanego w konkretnej formie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: