eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Cypryjskie przepisy podatkowe korzystniejsze od polskich

Cypryjskie przepisy podatkowe korzystniejsze od polskich

2009-10-21 11:37

w OECD, jak i grupie G20, do działań mających na celu wyeliminowanie zjawiska ucieczki kapitału do rajów podatkowych. Wyraźnym tego sygnałem jest zmuszenie Szwajcarii i Liechtensteinu do współpracy m. in. z Unią Europejską w zakresie przepływu informacji podatkowych i bankowych.

Przeczytaj także: Strata podatkowa a danina solidarnościowa

Na tym tle, coraz większą atrakcyjność zyskuje cypryjskie ustawodawstwo podatkowe. Cypr wraz z m.in. Polską, od 1 maja 2004 roku, stał się członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2008 roku wszedł do strefy euro. Co więcej, przyjazny podatnikowi miejscowy system podatkowy został w pełni zharmonizowany z dyrektywami Unii Europejskiej, zarówno w zakresie regulacji dotyczących rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych. Ponadto, wśród ok. 40 umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu, których Cypr jest stroną, znajduje się umowa zawarta z Polską. Oprócz niej funkcjonuje w obrocie międzynarodowym polsko-cypryjska umowa o wspieraniu wzajemnych, bezpośrednich inwestycji kapitałowych, która znosi w obu państwach wszelkie ograniczenia w tym zakresie. W końcu zaś, terytorium Cypru nie jest uznawane ani przez Unię Europejską ani przez OECD za „raj podatkowy”, a obowiązujący tam jednolity podatek CIT w wysokości 10% jest wynikiem sprawnego zarządzania finansami publicznymi, nie zaś niedozwolonych praktyk podatkowych.

-„Z naszych obserwacji wynika, że w obrocie, w celu obniżenia kwoty płaconych podatków zazwyczaj stosowana jest jedna z trzech poniższych metod wykorzystywania spółek szelfowych (tzw. offshore companies). Są to przede wszystkim: zakup usług niematerialnych, „przerzucenie” marży handlowej na spółkę offshore, jako pośrednika przy sprzedaży towarów lub usług, lub odroczenie terminu płatności podatku (tzw. „kredyt podatkowy”), poprzez czasowe przeniesienie dochodów do kraju o liberalnej jurysdykcji podatkowej” – mówi mec. Jacek Trusiński z Kancelarii Radców Prawnych Pałucki Trusiński.

Tego rodzaju działania są często kwestionowane przez administrację skarbową i mogą generować po stronie podmiotów zainteresowanych często ryzyko poniesienia surowej odpowiedzialności.

- „Nasza praktyka wskazuje, że najdogodniejszą, w pełni legalną, tj. zgodną z obowiązującym ustawodawstwem i orzecznictwem ETS, a przez to efektywniejszą i bezpieczniejszą niż powyższe, jest możliwość obniżenia obciążeń podatkowych przy wykorzystaniu rozwiązań przewidzianych polsko-cypryjską umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania”. – kontynuuje mec. Jacek Trusiński z Kancelarii Radców Prawnych Pałucki Trusiński.

Polsko-cypryjska umowa pozwala, przy użyciu spółek holdingowych posiadających cypryjską rezydencję podatkową optymalizować podatek od zysków giełdowych, od przychodów z dywidend, z odsetek, z obrotu prawami autorskimi, w końcu zaś dochodów osobistych obywateli polskich, zasiadających w jej Radzie Dyrektorów. W celu opodatkowania zysku cypryjskiej spółki holdingowej z tytułu przychodów pochodzących z obrotu giełdowego i pozagiełdowego akcjami/udziałami polskich spółek kapitałowych, należy wskazać, że są one kwalifikowane w umowie dwustronnej jako „inne dochody”, które należy podatkować w kraju siedziby bądź miejsca zamieszkania odbiorcy, przy czym na Cyprze dochody uzyskane ze sprzedaży akcji są objęte zwolnieniem z opodatkowania.

- Innym ciekawym sposobem wykorzystania możliwości stworzonych przez polsko-cypryjską umowę, jest zwolnienie z opodatkowania (PIT) dochodów polskich rezydentów podatkowych, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu powołania ich do Rad Dyrektorów spółek cypryjskich. W takiej sytuacji, polscy podatnicy mają jedynie obowiązek wykazania takiego dochodu w zeznaniu rocznym w celu obliczenia tzw. efektywnej stopy procentowej, mającej zastosowanie do przychodów uzyskanych w Polsce (metoda wyłączenia z progresją)” – dodaje mec. Jacek Trusiński z Kancelarii Radców Prawnych Pałucki Trusiński.

oprac. : Kancelaria Radców Prawnych Pałucki Trusiński Kancelaria Radców Prawnych Pałucki Trusiński

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: