eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Czynności zwolnione i opodatkowane a odliczenie VAT

Czynności zwolnione i opodatkowane a odliczenie VAT

2009-11-30 05:45

Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy w ramach realizacji inwestycji jedynie w części, w jakiej zakup ten będzie służył działalności opodatkowanej. W sytuacji braku możliwości bezpośredniego wyodrębnienia kwoty podatku naliczonego związanego wyłącznie z działalnością opodatkowaną, ustalenie kwoty ww. podatku winno nastąpić zgodnie z regulacją art. 90 ustawy o VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.11.2009 r. nr IPPP3/443-882/09-4/CS.

Przeczytaj także: Termomodernizacja bloków mieszkalnych bez odliczenia podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wskazano, iż Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (będący czynnym podatnikiem VAT) zamierza realizować inwestycję polegającą na wykonaniu docieplenia w Przychodni Rejonowej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Budynek ten będzie służył wykonywaniu czynności zwolnionych z VAT jak i opodatkowanych (dzierżawa gabinetów lekarskich – do prowadzenia działalności medycznej). Powstała wątpliwość, czy jednostce tej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczone przy realizacji powyższej inwestycji? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika - z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 90 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 ww. artykułu, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT), a sposób obliczenia proporcji regulują dalsze przepisy art. 90 ustawy o VAT.

Jak stanowi ust. 3 tego przepisu proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Natomiast zgodnie z ust. 4 tegoż przepisu proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, ze Wnioskodawca planuje zrealizować inwestycję, polegającą na dociepleniu budynku Przychodni Rejonowej. W budynku tym świadczone są usługi zarówno związane z działalnością zwolnioną z VAT (świadczenie usług medycznych) jak również usługi związane z działalnością opodatkowaną (dzierżawa pomieszczeń).

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść ww. przepisów prawa należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy w ramach realizacji ww. inwestycji jedynie w części, w jakiej zakup ten będzie służył działalności opodatkowanej Wnioskodawcy. W sytuacji braku możliwości bezpośredniego wyodrębnienia przez Wnioskodawcę kwoty podatku naliczonego związanego wyłącznie z działalnością opodatkowaną, ustalenie kwoty ww. podatku winno nastąpić zgodnie z regulacją art. 90 ustawy o VAT.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: