eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport wynajmowanej nieruchomości a podatek od sprzedaży

Aport wynajmowanej nieruchomości a podatek od sprzedaży

2009-12-17 06:52

Wniesienie do spółki osobowej aportu w postaci nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, a jedynie wynajmowana w ramach tzw. najmu prywatnego, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 11.12.2009 r. nr ITPB1/415-777c/09/PSZ.

Przeczytaj także: Aport prywatnej nieruchomości a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatnik wskazał, iż jest współwłaścicielem budynku biurowego, który zamierza wnieść aportem do spółki komandytowej. Budynek ten został wybudowany w 1974 r. a zakupiony przez podatnika i jego małżonkę w roku 1995. Od roku 2000 budynek ten był wynajmowany przez małżonkę podatnika. W latach 2000-2005 natomiast ponoszone były nakłady na modernizację budynku, które przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Małżonka zamierza zakończyć wynajem budynku i w związku z tym dokona korekty części odliczonego podatku VAT od poniesionych kosztów na jego modernizację. Po zakończeniu najmu budynek zostanie wniesiony aportem przez podatnika do spółki komandytowej. Powstała wątpliwość, czy wystąpi w tej sytuacji obowiązek zapłaty podatku dochodowego po dokonaniu transakcji przeniesienia własności nieruchomości na spółkę? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości w zamian za udział kapitałowy spółki, stanowi odpłatne zbycie tej nieruchomości. W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odpłatne zbycie nieruchomości może stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lub w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 tej ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Przepis ten wyłącza z opodatkowania zdefiniowane kategorie wkładu niepieniężnego. Jednakże nie można z jego treści wywieść, iż wniesienie do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości w zamian za udział kapitałowy spółki, nie stanowi odpłatnego zbycia tej nieruchomości.

W treści złożonego wniosku wskazał Pan, że do spółki osobowej wniesiona zostanie nieruchomość biurowa, nabyta do majątku wspólnego w 1995 r., która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, a jedynie wynajmowana przez małżonkę. Zatem, w tej sytuacji nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: