eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Korekta VAT od paliwa: moment powstania przychodu

Korekta VAT od paliwa: moment powstania przychodu

2010-01-13 07:00

Zwrócone kwoty podatku od towarów i usług zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów powinny być rozpoznane jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.05.2009 r. nr IBPBI/2/423-155/09/MS.

Przeczytaj także: Korekta VAT od paliwa a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wskazano, iż spółka wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu samochody, które w myśl starej ustawy o podatku od towarów i usług były uznawane za ciężarowe, a które nie spełniały wymogów stawianych przez obecną ustawę o VAT, aby zaliczyć je do pojazdów innych niż osobowe. W związku z powyższym podatek VAT od zakupu paliwa służącego do ich napędu nie był odliczany, a zaliczano go do kosztów uzyskania przychodu. Po wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. syng. C-414/07 spółka zamierza potraktować ten podatek jako podatek naliczony i dokonać korekt deklaracji VAT-7. Zwiększony podatek naliczony w korektach zostanie wykazany do rozliczenia na przyszłe zobowiązania podatkowe. Powstała wątpliwość, w którym momencie spółka powinna rozpoznać przychód w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop”) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o pdop do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym przychód pojawi się w przypadku zwrotu, zaniechania lub umorzenia podatków i opłat na rzecz budżetu państwa albo jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli zostały one uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o pdop przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami jest naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne, należy stwierdzić, że przychodem podatkowym jest w szczególności otrzymany przez podatnika zwrot podatku od towarów i usług w sytuacji gdy został wcześniej zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 pkt 4f i a contrario art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o pdop w związku z zaliczeniem podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdop Spółka będzie mogła zaliczyć do przychodów podatkowych zwrot (zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych) podatku naliczonego.

Reasumując, zwrócone kwoty podatku od towarów i usług, o których mowa powyżej, powinny być rozpoznane jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania przez Spółkę, zgodnie z wyżej cyt. art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: