eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga odsetkowa i korekta zeznania za rok 2009

Ulga odsetkowa i korekta zeznania za rok 2009

2010-04-26 05:33

Niekiedy złożone zeznanie roczne trzeba skorygować, gdyż wkradł się do niego błąd. Czy w takiej sytuacji należy do niego dołączyć załączniki? Jaki jest zakres stosowania ulgi odsetkowej? Czy od podatku można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne obliczone od przychodu z umowy zlecenia opodatkowanej ryczałtem? Na te pytania odpowiadali pracownicy Krajowej Informacji Podatkowej. Dzięki uprzejmości pracowników resortu finansów zamieszczamy je także w naszym serwisie.

Przeczytaj także: Korekta zeznania a rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem

Podatnik zawarł w 2006r. umowę o kredyt hipoteczny na sfinansowanie zakupu – od osoby fizycznej – rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz na dokończenie tej budowy. Część środków z kredytu została jednorazowo przekazana na konto zbywcy, pozostała została wykorzystana na dokończenie budowy, natomiast podatnik spłaca kredyt w miesięcznych ratach. Czy podlegają odliczeniu od dochodu odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na sfinansowanie zakupu – od osoby fizycznej – rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego oraz na dokończenie budowy?

Ulga przysługiwała jedynie na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych m.in. z budową budynku mieszkalnego. (art. 26b ust. 1 pkt 1 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r.). Inwestycja mieszkaniowa, na którą podatnik zaciągnął kredyt częściowo związana była z zakupem na rynku wtórnym rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego. W tej części dokonano zakupu nakładów poniesionych na budowę budynku mieszkalnego przez poprzedniego inwestora (osobę fizyczną), których nie można utożsamiać z wydatkami poniesionymi przez podatnika na budowę budynku mieszkalnego. Odliczeniu będą podlegały natomiast odsetki od tej części kredytu, która została przeznaczona na dokończenie budowy.

Podatnik dokonał już rocznego rozliczenia. Po tym fakcie otrzymał od płatnika skorygowaną informację PIT. – 11. Ponieważ korzystał z ulg podatkowych złożył wraz z zeznaniem załącznik PIT -O. Czy przy złożeniu korekty zeznania musi również załączyć PIT-O?

Odp. Tak . Do korekty zeznania należy dołączyć wszystkie załączniki, które były składane z pierwotnym zeznaniem.

W 2009r. Podatnik osiągnął dochody z tytułu umowy zlecenia, gdzie wartość świadczenia miesięcznie nie przekraczała 200 zł. Płatnik pobierał zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 18%. Jednocześnie odprowadzał od tego przychodu składkę na ubezpieczenie zdrowotne, której nie odliczył od zryczałtowanego podatku. Czy w tej sytuacji podatnik może dokonać odliczenia tej składki w zeznaniu rocznym PIT-37 od podatku od dochodu uzyskanego ze stosunku pracy? Czy płatnik powinien wystawić jakąś informację na ten temat i na jakim formularzu?

Odp. Tak. Składka na ubezpieczenie zdrowotne potrącona przez płatnika będzie mogła być odliczona przez podatnika w zeznaniu rocznym pod warunkiem, że podatnik wykaże podatek od którego możliwe jest odliczenie pobranej przez płatnika składki, czyli np. wystąpi podatek z tytułu uzyskiwanych dochodów z pracy.

Faktycznie uiszczone składki co do zasady podlegają odliczeniu od podatku niezależnie od tego, z jakiego źródła przychodów były należne, jak równie z składki zapłacone od dochodów, które opodatkowane zostały zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Podstawą odliczenia składki będzie dowód z którego będzie wynikało, iż składka ta została pobrana przez płatnika. Dowód taki może wystawić płatnik, przepisy podatkowe jednak nie nakładają na niego takiego obowiązku, jak również nie określają w jakiej formie i na jakim formularzu płatnik powinien to wykazać.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: