eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Uproszczone zaliczki a remanent w trakcie roku

Uproszczone zaliczki a remanent w trakcie roku

2010-05-04 12:16

Niekiedy podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są zobowiązani dokonać spisu z natury w trakcie roku. Jego sporządzenie wpływa na wysokość podstawy opodatkowania, a co za tym idzie i zaliczki na podatek. Czy jest tak także w przypadku podatników wpłacających zaliczki w formie uproszczonej?

Przeczytaj także: Spis z natury w trakcie roku a zaliczka na podatek

Przypomnijmy, zgodnie z §27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

Art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi z kolei, że u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków - jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego - jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Obowiązek ustalenia dochodu z uwzględnieniem sporządzonego w trakcie roku remanentu nie dotyczy jednak wszystkich podatników. Chodzi tutaj o tych, którzy wybrali opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej.

Przypomnijmy, iż taki sposób ustalania zaliczek znalazł się w art. 44 ust. 6b i 6h updof. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym lub 19% stawki podatku liniowego, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym
  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej

Jeżeli również w zeznaniu, o którym mowa w pkt 2 podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Jak wynika z powyższego, przy tej metodzie obliczania zaliczek na podatek dochodowy nie ma znaczenia dochód uzyskany w danym roku podatkowym, a w latach wcześniejszych. Podatek od faktycznie osiągniętego w danym roku dochodu, z uwzględnieniem różnic remanentowych, ustalą oni dopiero w zeznaniu rocznym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: