eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Lokal mieszkalny: indywidualna stawka amortyzacji

Lokal mieszkalny: indywidualna stawka amortyzacji

2010-07-01 11:20

Podatnicy trudniący się tzw. prywatnym najmem nieruchomości mają dwie formy opodatkowania do wyboru: zasady ogólne wg skali podatkowej i ryczałt ewidencjonowany. Pierwsza z metod przy obliczaniu podatku zezwala na uwzględnianie kosztów z tym wynajmem związanych, w tym m.in. w zakresie amortyzacji wynajmowanych nieruchomości. Stawka amortyzacji jest tutaj niestety bardzo niska. Niekiedy można jednak ją w dosyć znaczący sposób podnieść.

Przeczytaj także: Indywidualna stawka amortyzacji własnej nieruchomości

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Piotr wynajmuje lokale poza działalnością gospodarczą. Z tego tytułu płaci podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Ostatnio zakupił na rynku wtórnym mieszkanie z przeznaczeniem pod wynajem. Do kosztów najmu chce zaliczać odpisy amortyzacyjne liczone od wartości początkowej tego mieszkania. Czy może tutaj zastosować indywidualną stawkę amortyzacji?

Podstawową metodą amortyzacji jest metoda liniowa. Zakłada ona, że przez cały okres amortyzacji dany środek trwały jest amortyzowany wg jednej stawki amortyzacji określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Dla budynków mieszkalnych i lokali mieszkalnych stawka określona w tym wykazie wynosi zaledwie 1,5%. Co za tym idzie, taki środek trwały amortyzuje się ponad 66 lat.

Jednakże jak stanowi art. 22j updof, dla używanych bądź ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne. W takiej sytuacji okres amortyzacji, w przypadku budynków, lokali i budowli nie może być jednak co do zasady krótszy niż 10 lat. Stawka amortyzacji może zatem tutaj wynieść nawet 10%.

Jak już wskazano wyżej, aby taką preferencyjną stawkę amortyzacji zastosować, dany środek trwały musi nosić znamiona używanego bądź ulepszonego. Środek trwały uznaje się natomiast za używany, jeżeli podatnik wykaże, że przed nabyciem był wykorzystywany przez okres co najmniej 60 miesięcy. Za ulepszony natomiast uznaje się taki środek trwały, na który przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych podatnik poniósł wydatki na ulepszenie w wysokości co najmniej 30% jego wartości początkowej.

W naszym przykładzie nic się nie mówi o tym, aby Pan Piotr ponosił nakłady na ulepszenie kupionego mieszkania. Nie będzie go zatem raczej można uznać za ulepszony. Z drugiej strony pojawiła się informacja, że jest to mieszkanie kupione na rynku wtórnym. W związku z tym rodzi się możliwość zaliczenia go do kategorii używanych, o ile przed nabyciem okres używania (przez poprzednich właścicieli) wynosił co najmniej 5 lat.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: