eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż prywatnego samochodu a podatek

Sprzedaż prywatnego samochodu a podatek

2010-09-01 13:14

Niekiedy sprzedając tzw. samochód prywatny (czyli niezwiązany z działalnością gospodarczą), trzeba zapłacić podatek dochodowy bądź chociażby ustalić wysokość podstawy opodatkowania. Dzieje się tak, gdy sprzedaż ma miejsce przed upływem pół roku od jego nabycia.

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) stanowi, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie - poza prowadzoną działalnością gospodarczą - innych rzeczy, jeżeli ma miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W związku z powyższym jedynie zbycie prywatnego samochodu przed upływem pół roku od jego nabycia rodzi powstanie źródła przychodu, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli natomiast zbycie takie nastąpi po upływie tego okresu, jest (dla podatku dochodowego) zdarzeniem neutralnym.

Art. 26 ust. 4 updof mówi z kolei, że w przypadku zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) dochodem jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem jego uzyskania, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Przychód z odpłatnego zbycia rzeczy został natomiast określony w art. 19 ust. 1 updof, który to mówi, że uważa się za niego wartość wyrażoną w cenie określonej w umowie pomniejszonej o koszty odpłatnego zbycia (tj. koszty poniesione w celu doprowadzenia do zawarcia umowy kupna sprzedaży, wśród których można wymienić koszty ogłoszeń, aukcji internetowych itp.).

Warto pamiętać o tym, aby cena zawarta na umowie nie odbiegała zbytnio od cen rynkowych, chyba że istnieje uzasadniona podstawa do tego, aby była ona inna. Organ podatkowy może ją bowiem zweryfikować i zmienić gdy uzna, że jest ona nieprawidłowa (patrz art. 19 ust. 1, 3 i 4 updof).

Do kosztów nabycia rzeczy zalicza się z kolei m.in. kwotę zapłaconą poprzedniemu zbywcy samochodu, zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty przeglądu, tłumaczenia dokumentów, czy rejestracji samochodów.

Wskazany wyżej art. 26 ust. 4 mówi, że podstawę opodatkowania pomniejsza się ponadto o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (samochodu). Chodzi tutaj przede wszystkim o koszty napraw i remontów samochodu, w tym także zakup części zamiennych.

Należy pamiętać, że podatnik powinien posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione nakłady i koszty zmniejszające podstawę opodatkowania z tytułu sprzedanego samochodu. Brak dokumentów spowoduje, że poniesione wydatki nie będą tutaj brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu, a co za tym idzie, może wystąpić wyższy podatek do zapłaty.

Podatek dochodowy z tytułu sprzedaży prywatnego samochodu przed upływem pół roku od jego nabycia należy rozliczyć w terminie przewidzianym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym miało miejsce zbycie samochodu. Dochód ten wykazuje się w zeznaniu rocznym wraz z innymi dochodami opodatkowanymi wg skali podatkowej (PIT-36).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: