eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Paragony fiskalne: kopie przez 2 lata

Paragony fiskalne: kopie przez 2 lata

2010-10-11 10:20

Dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w sprawie, która z pewnością zainteresuje przedsiębiorców używających w swojej działalności kas fiskalnych. Interpretacja ta dotyczyła bowiem terminu przechowywania kopii dokumentów sporządzonych przez kasy fiskalne (paragonów i raportów fiskalnych) na nośniku papierowym, tzw. rolkach (sygnatura: IPPP1-443-1338/09-2/JB).

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w lombardzie

We wniosku o wydanie interpretacji został przedstawiony następujący stan faktyczny: pewna spółka jawna prowadziła dwa sklepy spożywczo-przemysłowe, oraz była podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka ta rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących przed 1 grudnia 2008 r. Przy czym, kopie paragonów i raportów fiskalnych były sporządzane i przechowywane przez spółkę w formie papierowej (tzn. jako rolki kasowe).

U spółki jako wnioskodawcy pojawiła się wątpliwość, czy kopie paragonów i raportów fiskalnych sporządzone przez kasę w formie papierowej dokumentujące sprzedaż dokonaną przed 1 grudnia 2008 r. mogą być przechowywane nie krócej niż przez okres dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż? Spółka powołała się przy tym na § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338, dalej „rozporządzenie”).

Zdaniem wnioskodawcy, sporządzone na nośniku papierowym kopie paragonów i raportów fiskalnych dokumentujące sprzedaż dokonaną przed dniem 1 grudnia 2008 r. mogły być przechowywane nie krócej niż przez okres dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

Organ podatkowy w interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Organ podkreślił przy tym, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określone są w rozporządzeniu.

Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są również do przechowywania kopii dokumentów kasowych przez okres wymagany w ustawie oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., dalej „Ordynacja podatkowa”). Zgodnie zaś z art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty związane z tym rozliczeniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, któro stosownie do art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Natomiast w myśl § 19 ust. 1 rozporządzenia, kopie dokumentów sporządzanych przez kasę na nośniku papierowym potwierdzających dokonanie do dnia 31 grudnia 2011 r. sprzedaży, podatnicy obowiązani są przechowywać nie krócej niż przez okres dwóch lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż.

Organ podatkowy przypomniał, że do 30 listopada 2008 r. wszelkie kopie dokumentów kasowych należało przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jednocześnie przepisy dotyczące kas rejestrujących nie przewidywały żadnych możliwości skrócenia tego okresu przechowywania kopii paragonów fiskalnych. Ze względu jednak na techniczne trudności w realizacji tego wymogu, dopuszczało się i nadal dopuszcza się możliwość sporządzania i przechowywania kopii dokumentów kasowych na nośnikach informatycznych.

Dodatkowo, z § 7 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia wynika, że kopie dokumentów kasowych należy przechowywać przez okres 5 lat. Przepis ten jednak nie dotyczy dokumentów kasowych sporządzanych w formie papierowej, lecz sporządzanych na nośniku informatycznym. Zaś zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia, kopie dokumentów sporządzonych przez kasę na nośniku papierowym, potwierdzające dokonanie sprzedaży do dnia 31 grudnia 2011 r. podatnicy są obowiązani przechowywać nie krócej niż przez okres dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż (z wyjątkiem kopii faktur wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących).

Podsumowując należy stwierdzić, że kopie dokumentów sporządzanych przez kasę rejestrującą na nośniku papierowym (paragonów i raportów fiskalnych) dokumentujących sprzedaż dokonaną przed 1 grudnia 2008 r. (tj. przed dniem wejścia w życie rozporządzenia) należy przechowywać nie krócej niż przez 2 lata, licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż udokumentowana paragonem. Należy przy tym pamiętać, że uregulowania te dotyczą dokumentów potwierdzających dokonanie sprzedaży do dnia 31 grudnia 2011 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: