eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Projekt ustawy o KSeF: obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r.

Projekt ustawy o KSeF: obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r.

2022-12-02 13:55

Projekt ustawy o KSeF: obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r.

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r.? © Serg Nvns - Fotolia.com

1 grudnia 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Głównym założeniem przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów jest wprowadzenie w Polsce obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Przeczytaj także: Krajowy System e-Faktur wielkim wyzwaniem dla firm

Najważniejsze założenia projektu:
  • KSeF ma być obowiązkowy w Polsce od 1 stycznia 2024 r., niemniej karanie za brak wdrożenia zacznie prawdopodobnie obowiązywać dopiero od drugiego półrocza.
  • Przedsiębiorcy mogą już dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r.
  • KSeF ma obsługiwać ponad 2,5 mld ustrukturyzowanych faktur rocznie.
  • Od 2025 roku, zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących.
  • Od 2025 roku nie będzie uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł.
  • Głównym celem wprowadzenie KSeF jest uszczelnienie systemu VAT.


Krajowy System e-Faktur (KSeF) ma być obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r., a jego wprowadzenie jest możliwe dzięki decyzji wykonawczej wydanej przez Radę Unii Europejskiej w czerwcu tego roku.

Uruchomienie KSeF ma pozwolić państwu na załatanie luki w podatku VAT, która jeszcze w 2020 roku wyniosła ok. 10,8% potencjalnych wpływów, co odpowiadało kwocie 22,7 mld zł. W 2021 roku, wg raportu CASE 2021 szacuje się, że luka VAT spadła do poziomu 4,3% potencjalnych wpływów i wyniosła ok. 10 mld zł.

KSeF dobry dla przedsiębiorców


Ministerstwo Finansów Podkreśla, że KSeF pozwoli na zmniejszenie liczby kontroli prowadzonych przez administrację skarbową i znaczne ograniczenie biurokracji - nie trzeba będzie np. archiwizować faktur. KSeF zapewni również skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni.

- Warto zauważyć, że przedsiębiorcy w Polsce mają naprawdę dużo czasu na przygotowanie się do korzystania z KSeF. Projekt wczoraj przedstawiony co prawda wprowadza konieczność korzystania z systemu od 1 stycznia 2024 roku, ale prawdopodobne przesunięcie o pół roku możliwości karania spóźnialskich sprawia, że oporni będą mogli jeszcze później rozpocząć digitalizację w swoich firmach - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup.

fot. Serg Nvns - Fotolia.com

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r.?

Zgodnie z projektem KSeF ma być obowiązkowy w Polsce od 1 stycznia 2024 r., niemniej karanie za brak wdrożenia zacznie prawdopodobnie obowiązywać dopiero od drugiego półrocza. Od 2025 roku, zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od 2025 roku nie będzie uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł.


Co dalej z ustawą?


Po etapie opiniowania, projekt nowych przepisów przejść musi przez kolejne fazy procesu legislacyjnego i zanim trafi do Sejmu pochylą się nad nim jeszcze m.in. kolejne Komitety Rady Ministrów i Komisja Prawnicza. Resort Finansów zakłada, że KSeF stanie się w Polsce obowiązkowy za nieco ponad rok (1 stycznia 2024 r.), a po kolejnych 12 miesiącach objęte zostaną nim także faktury wystawianie przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz paragony z NIP o wartości do 450 zł. Zgodnie z aktualnymi szacunkami ministerstwa, KSeF ma obsługiwać ponad 2,5 mld ustrukturyzowanych faktur rocznie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: