eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kapitalizacja odsetek a koszty podatkowe

Kapitalizacja odsetek a koszty podatkowe

2010-10-19 07:18

Przeczytaj także: Skapitalizowane odsetki to koszty uzyskania przychodu?



Wnioskodawca zwraca uwagę, że w przypadku spłaty skapitalizowanych odsetek w zawartych w kwocie głównej pożyczki, operacja taka jest uznawana przez prawo podatkowe za spłatę kapitału, a więc zdarzenie nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT. W ocenie Wnioskodawcy potwierdza to, że odsetki kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki, powinny być kosztem uzyskania przychodów w dniu kapitalizacji. Uznawanie ich za koszt uzyskania przychodów w dniu spłaty kwoty głównej kapitału, którego byłyby częścią stałoby w sprzeczności z art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. W wyroku z dnia 4.06.2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku potwierdził, iż jeżeli zaciągnięty kredyt jako wydatek odpowiada wymogom określonym w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT to jest został zaciągnięty w celu osiągnięcia przychodu, to odsetki od tego kredytu organy podatkowe winny uznać za koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10a i 11 tej ustawy”.

Podobne stanowisko zajmują również organy podatkowe, wskazując na prawo do uznania za koszt uzyskania przychodów odsetek skapitalizowanych zgodnie z postanowieniami umów łączących pożyczkodawcę z pożyczkobiorcą przykładowo: interpretacja o sygn. IBPBI/2/423-272/09/MS z 10.03.2009 r. W interpretacji z dnia 12.04.2010 o sygnaturze IPPB3/423-9/10-5/ER, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził:

„Skoro więc w przypadku kapitalizacji dochodzi do „dopisania” naliczonych odsetek do pierwotnej kwoty pożyczki za zgodą wierzyciela, to należy uznać to za sposób zadysponowania naliczonych odsetek, które czynią zadość roszczeniu pożyczkodawcy o ich zwrot. Wynika z tego, że już od dnia kapitalizacji wierzyciel uzyskuje korzyść ekonomiczną w postaci zwiększenia kwoty, od której naliczane są dalsze odsetki. Należy również podkreślić, iż z datą kapitalizacji odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny (tj. stają się częścią kwoty głównej ze wszelkimi tego konsekwencjami). W rezultacie, w momencie ostatecznego rozliczenia nie mamy już do czynienia ze spłaconymi odsetkami, a jedynie ze spłatą powiększonej kwoty głównej pożyczki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata — zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty.

W związku z powyższym uznać należy, iż na mocy art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczek w przypadku kapitalizacji odsetek — w momencie ich kapitalizacji, (...)”

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że odsetki od pożyczki w dniu kapitalizacji winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie zwiększają wartości początkowej środków trwałych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: