eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot VAT gdy brak sprzedaży (opodatkowanej)

Zwrot VAT gdy brak sprzedaży (opodatkowanej)

2010-11-18 13:11

Zgodnie z obecnym stanem prawnym podatnicy nie muszą wykazać żadnej sprzedaży, aby starać się o zwrot podatku VAT. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to termin jego otrzymania.

Przeczytaj także: Przyspieszony zwrot VAT a import usług

Chcę zapytać o sprawę dotyczącą zwrotu podatku VAT (…). Mianowicie działalność jest założona w kwietniu, do tej pory dokonywano jedynie zakupów które podlegają odliczeniu VAT-u a nie została wystawiona żadna faktura. Czy żeby odzyskać VAT z urzędu skarbowego muszę wystawić fakturę? Na jaką kwotę jeśli do zwrotu mam około 2 tys.? (…) - pyta jeden z użytkowników naszego forum.

Zwrot podatku, gdy brak sprzedaży (opodatkowanej)

Kwestia zwrotu podatku VAT przy braku sprzedaży została określona m.in. w art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych (czyli gdy nie wystąpiła u niego sprzedaż opodatkowana) na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Użycie przez ustawodawcę słowa „może” oznacza, że to podatnik decyduje, czy kwotę podatku naliczonego przy braku czynności opodatkowanych w deklaracji za dany miesiąc wykaże do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy czy też wystąpi o jego zwrot na rachunek bankowy. Nie ma przy tym żadnych przeszkód, aby zwrot ten otrzymać.

Istotny jest tutaj jednak także art. 87 ust. 5a ustawy, który to wskazuje termin, w którym podatnik zwrot ten otrzyma. Otóż w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz dostawy towarów i świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju, przysługuje mu, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia. Jednakże na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa wyżej, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.

Zabezpieczenie takie może być złożone w formie (art. 87 ust. 4a ustawy o VAT):
1) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
2) poręczenia banku;
3) weksla z poręczeniem wekslowym banku;
4) czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
5) papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Ponadto zabezpieczenie majątkowe dotyczące zwrotu podatku w wysokości nie większej niż wyrażonej w złotych kwocie odpowiadającej równowartości 1.000 euro, może być złożone w formie weksla (art. 87 ust. 4b ustawy o VAT).

W związku z powyższym w sytuacji, w której przy braku sprzedaży opodatkowanej użytkownik naszego forum wystąpi o zwrot podatku VAT, otrzyma go w terminie 180 dni (czyli okresie trzy razy dłuższym od standardowego terminu zwrotu). Termin ten może skrócić do dni 60 lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami w postaci złożenia zabezpieczenia majątkowego w urzędzie skarbowym.

Zwrot podatku przy sprzedaży opodatkowanej

Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi sprzedaż opodatkowana. W takim przypadku należy stosować ogólne zasady ubiegania się o zwrot podatku. I tak zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zwrot różnicy podatku następuje tutaj w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym (art. 87 ust. 2 ustawy).

Termin zwrotu można tutaj także skrócić do 25 dni. W takiej sytuacji konieczne jednak jest spełnienie dodatkowych warunków określonych w art. 86 ust. 6 ustawy o VAT.

Co istotne, nie ma określonych żadnych limitów kwotowych sprzedaży opodatkowanej uprawniających do ubiegania się o zwrot podatku. Podatnik może zatem wystąpić o zwrot dowolnej części (w tym także i całości) nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nawet wtedy, gdy sprzedaż opodatkowana wynosi zaledwie kilka złotych.

Ważne
Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć terminy o których mowa wyżej do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone czynności potwierdzą zasadność zwrotu wykazanego przez podatnika, urząd skarbowy wypłaca mu należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: