eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zaniechanie inwestycji a koszty podatkowe

Zaniechanie inwestycji a koszty podatkowe

2011-06-27 13:04

Spółka może uznać za koszty zaniechanej inwestycji wydatki poniesione na opracowanie (nabycie) niewykorzystanej dokumentacji projektowej i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów o ile zostanie podjęta decyzja o trwałym i definitywnym odstąpieniu od dalszego prowadzenia zadania inwestycyjnego - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23.02.2011 r. nr IBPBI/2/423-217/11/MS.

Przeczytaj także: Likwidacja inwestycji a koszty uzyskania przychodów

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka, w celu utrzymania i powiększania pozycji rynkowej w swojej branży prowadzi szeroko zakrojone działania związane z nabywaniem i przejmowaniem podmiotów w tej dziedzinie. Przejmuje m.in. ich majątek, który następnie dostosowuje do swoich potrzeb. Czasami okazuje się, że nie wszystkie składniki przejętego majątku da się zaadaptować do potrzeb spółki. Dotyczy to także aktywów ujętych jako środki trwałe w budowie. Niektóre inwestycje rozpoczęte przez poprzedników nie są kontynuowane, głównie na skutek zmiany planów dokonanych po połączeniu podmiotów przejmującego i przejętego. Obecnie Spółka posiada w swoich księgach rachunkowych kilka inwestycji rozpoczętych przez podmioty przejęte, które prawdopodobnie nie zostaną zrealizowane, lecz zostanie podjęta decyzja o ich likwidacji. Jedna z przejętych spółek poniosła koszty związane z wykonaniem projektu nowego budynku biurowego. Wydatki na przygotowanie projektu zostały zaewidencjonowane na koncie środków trwałych w budowie. Inwestycja została wstrzymana na etapie projektu. Inwestycja ta nie będzie kontynuowana, przy czym formalna decyzja o jej zaniechaniu nie została jeszcze podjęta przez kompetentne organy spółki. Zadano pytanie, czy w przypadku podjęciu decyzji o likwidacji inwestycji spółka będzie mogła zaliczyć koszty zaniechanych inwestycji do kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych przy przekształcaniu spółek regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1. osób prawnych,
2. osobowych spółek handlowych,
3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych
-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie z art. 93 § 2 ww. ustawy, przepis art. § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1. innej osoby prawnej (osób prawnych),
2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…). Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami bądź służą zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodów.
Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
 został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
 jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
 pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
 poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
 został właściwie udokumentowany,
 nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: