eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Popularny ryczałt ewidencjonowany od najmu?

Popularny ryczałt ewidencjonowany od najmu?

2011-07-05 12:22

Popularny ryczałt ewidencjonowany od najmu?

Liczba podatników wybierających ryczałt według stawek © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest fakultatywną formą opodatkowania przychodów. Warto jednak rozważyć jego wybór, jeśli prowadzimy działalność opodatkowaną niskimi stawkami, np. 3%, 5,5% albo 8,5% (przedszkola, roboty budowlane, gastronomia). Szczególnie atrakcyjny jest dla tych, którzy wynajmują mieszkanie albo lokal użytkowy. Potwierdzeniem tego jest wzrost zainteresowania tą formą opodatkowania. W samym 2010r. nastąpił wzrost liczby podatników-najemców aż o 30% w stosunku do roku poprzedniego.

Przeczytaj także: Wynajem domku letniskowego poza działalnością gospodarczą?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania opłacania podatku dochodowego. Podstawową zasadą opodatkowania tą formą jest to, że podatek jest płacony od przychodu, a nie od dochodu. Fakt ponoszenia kosztów uzyskania przychodów jest więc bez znaczenia dla celów obliczenia podatku. Mimo to jest opłacalny dla takich rodzajów działalności jak: prowadzenie przedszkola, wykonywanie robót budowlanych czy gastronomii.

Ryczałt jest fakultatywną formą opodatkowania. Podatnik jeśli chce opłacać podatek w tej formie musi w odpowiednim czasie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.

Ryczałt dla przedsiębiorców…
Ta forma opodatkowania jest skierowana do przedsiębiorców spełniających określone warunki wymienione w ustawie (m.in. przychody roczne nie większe niż 150 tys. euro, niewykonywanie działalności w zakresie prowadzenia aptek, lombardów czy kantorów). Stawki uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 3% do 20%.

… i podatników czerpiących dochody z najmu
Ryczałtem mogą być opodatkowane także przychody osiągane przez osoby fizyczne z najmu, przy czym najem nie może wynikać z prowadzonej działalności. W tym przypadku stawka wynosi 8,5%.

Ryczałt opłacalny przy niskich stawkach …
Przedsiębiorcy wybierają najczęściej ryczałt wtedy, gdy podatek wyliczony tym sposobem jest znacznie niższy od podatku jaki wynikać może z innych zasad opodatkowania (np. ze skali podatkowej lub podatku liniowego).


Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w stosunku do której obowiązuje stawka 5,5%. Roczne przychody wynoszą 600 tys. zł a koszty 300 tys. zł. Jeśli podatnik zdecydowałby się na opodatkowanie podatkiem liniowym roczny podatek wyniósłby 57 tys. zł co wynika z iloczynu dochodu (300 tys., zł) i stawki 19%. Mimo tak dużych kosztów bardziej się jednak opłaca wybór ryczałtu ponieważ w tym przypadku podatek wyniesie 33 tys. zł co wynika z iloczynu przychodu (600 tys. zł) i stawki 5,5%.

Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Finansów. Ryczałt wybierany jest głównie przez tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną stawkami: 3%, 5,5% oraz 8,5%. Opłacalność wyboru ryczałtu przy prowadzeniu działalności opodatkowanej stawkami wyższymi jest znikoma. Wtedy bardziej opłaca się raczej wybór zasad ogólnych.

fot. mat. prasowe

Liczba podatników wybierających ryczałt według stawek

Liczba podatników wybierających ryczałt według stawek


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: