eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › "Super" ulga - kredyt podatkowy?

"Super" ulga - kredyt podatkowy?

2011-07-06 12:25

"Super" ulga - kredyt podatkowy?

Liczba podatników korzystających z kredytu podatkowego w latach 2004-2010 © fot. mat. prasowe

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytu podatkowego polegającego na odroczeniu o rok płatności podatku. Mimo, że kredyt jest nieoprocentowany przez sześć lat skorzystało z niego tylko… czterech podatników! Według analityków Tax Care, winę za to ponosi ustawodawca, który narzucił warunki nie do spełnienia.

Przeczytaj także: Orzeczenie o grupie niepełnosprawności z MSWIA bez ulgi rehabilitacyjnej

Możliwość niepłacenia podatku przez określony czas skusiłaby każdego. Jeśli do tego taki kredyt byłby całkowicie za darmo, bez żadnych odsetek, każdy wyciągnąłby rękę po pieniądze. Bo odroczenie terminu płatności podatku na określony czas to czysty zysk. Zarobkiem są choćby odsetki od lokaty, na jakiej można zdeponować niezapłacony podatek. Kredyt taki faktycznie możliwy jest do otrzymania na gruncie podatku dochodowego. Dotyczy on jednak wyłącznie przedsiębiorców.

Zwolnienie nie dla każdego
Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu przedsiębiorcy rozpoczynającego po raz pierwszy działalność gospodarczą z zapłaty podatku w drugim lub w trzecim roku działalności. Zapłata podatku następuje w kolejnych pięciu latach bez konieczności naliczania odsetek za zwłokę.

Zwolnieniem mogą być objęci podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Nie każdy jednak z tego przywileju może skorzystać. W ustawach podatkowych szczegółowo wymieniono warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc się ubiegać o takie zwolnienie (patrz ramka).


Warunki jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z kredytu podatkowego (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych)
  1. w okresie poprzedzającym rok korzystania z kredytu podatnik musi osiągnąć przychód z działalności gospodarczej średniomiesięcznie w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty co najmniej 1 tys. euro.
  2. od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej do dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym podatnik rozpoczyna korzystanie z kredytu, podatnik musi być małym przedsiębiorcą* w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej.
  3. w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia podatnik musi zatrudniać, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty.
  4. w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik nie może wykorzystywać środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także innych składników majątku, o znacznej wartości (10 tys. euro), udostępnionych im nieodpłatnie przez bliższą i dalszą rodzinę, wykorzystywanych uprzednio w działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby i stanowiących ich własność.
  5. podatnik zobowiązany jest do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o korzystaniu z tego kredytu; oświadczenie składa się w formie pisemnej w terminie do dnia 31 stycznia roku podatkowego, w którym podatnik będzie korzystał z tego zwolnienia.
  6. w roku korzystania ze zwolnienia podatnik musi być opodatkowany przy zastosowaniu skali podatkowej.

* mały przedsiębiorca to taki, który:
  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 10 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nie przekraczający równowartości w złotych 10 mln euro

Źródło: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 44 ust. 7a-13)

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: