eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Świadczenia finansowane z ZFŚS a podatek VAT

Świadczenia finansowane z ZFŚS a podatek VAT

2011-07-25 11:49

W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracownicy mogą liczyć od pracodawcy na pomoc finansową z różnych tytułów. Szczegóły w tym zakresie reguluje ustawa o ZFŚS. Rodzą się tutaj jednak wątpliwości, czy taka działalność pracodawcy winna być opodatkowana podatkiem VAT?

Przeczytaj także: ZFŚS a podatek VAT: ostatnie interpretacje podatkowe

1. Zakres świadczeń finansowanych z ZFŚS
Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), działalność socjalna, to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Z ww. form działalności w ramach Funduszu jedynie bezzwrotna pomoc finansowa nie budzi wątpliwości ani po stronie organów podatkowych, ani podatników. Z całą pewnością nie podlega ona działaniu ustawy o VAT.

W odniesieniu do innych form działalności, wątpliwości wysuwane są najczęściej przez organy podatkowe, które zwłaszcza w sytuacji gdy świadczenie (udział w wycieczce czy wczasy dla pracownika) finansowane jest w części przez pracownika, oczekują opodatkowania świadczenia w tej części.

Zastrzeżenia wysuwane są również w odniesieniu do kwalifikowania pożyczek mieszkaniowych jako czynności pozostającej poza zakresem działania ustawy o VAT.

Pożyczki mieszkaniowe udzielane z Funduszu mogą, ale nie muszą być oprocentowane. W praktyce często oprocentowanie jest symboliczne, a wpływy z oprocentowania pożyczek mieszkaniowych zwiększają środki Funduszu na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Dodać jeszcze należy, że podstawowym celem Funduszu jest pomoc, co zostało zapisane w art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Przepis ten stanowi, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Te kryteria należy uwzględniać także w przypadku pożyczek mieszkaniowych.

2. Świadczenia nieodpłatne będące przedmiotem opodatkowania VAT
Na podstawie przepisów art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

3. Czy świadczenia z ZFŚS to usługi na rzecz pracowników?
Aby zatem świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegały opodatkowaniu VAT należałoby uznać, że czynności te są usługami świadczonymi przez pracodawcę na rzecz pracowników.

Na tym tle od dawna już trwają spory interpretacyjne. Udzielanie pożyczek w ramach działalności socjalnej prowadzonej przez podatnika VAT pozostaje poza ustawową definicją działalności gospodarczej, a odsetki od udzielonych pożyczek zasilają ZFŚS i nie są wykazywane po stronie przychodów podatnika (pracodawcy). Trudno też uznać, iż pożyczki z ZFŚS są usługą taką jak pożyczki udzielane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych.

Również inne świadczenia obejmujące finansowanie lub współfinansowanie imprez, w których uczestniczą pracownicy lub ich rodziny - zdaniem redakcji - nie powinny być utożsamiane z dostawą towarów czy też świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT i czynności te powinny pozostać poza jej zakresem działania.

4. Przegląd orzecznictwa
Konsekwentnie od pewnego czasu stanowisko takie prezentują sądy. W wyroku WSA w Warszawie z dnia 8 czerwca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 423/09 Sąd stwierdził, iż podmiot wykonując czynności związane z udzielaniem swoim pracownikom zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe z ZFŚS nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Sąd podkreślił, że w przypadku funduszu socjalnego najistotniejsze jest rozstrzygnięcie, czy podmiot zobowiązany do utworzenia funduszu socjalnego i następnie administrowania nim, wykonując czynności, do których obliguje go ustawa o ZFŚS występuje jako podatnik podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

W tej kwestii Sąd jednoznacznie stwierdził, iż:
Podmiot zobowiązany do utworzenia i administrowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych podejmuje działania techniczne o charakterze nieodpłatnym, które pozostają całkowicie poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: