eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Urzędy skarbowe: PESEL wypiera NIP

Urzędy skarbowe: PESEL wypiera NIP

2011-09-11 07:52

Urzędy skarbowe: PESEL wypiera NIP

Kalendarium zmian © fot. mat. prasowe

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą zamiast NIP-u podawać swój PESEL. Przedsiębiorcy szybciej otrzymają NIP, ponieważ decyzje zostały zastąpione potwierdzeniami. Powstał Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników, w której gromadzone są dane ewidencyjne wszystkich podatników.

Przeczytaj także: Po likwidacji firmy NIP wciąż ważny?

Dwa identyfikatory
NIP stracił status jedynego identyfikatora podatkowego. Od 01 września jest nim również PESEL. Posługują się nim osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Urzędnicy nie mogą żądać od nich podania NIP-u, chyba że obowiązek przedstawienia go wynika z przepisów prawa.

Od przyszłego roku osobom, które nie prowadzą firm, NIP przestanie być całkowicie potrzebny. PESEL stanie się ich jedynym identyfikatorem podatkowym. NIP nie będzie już takim podatnikom nadawany. Jeżeli złożą wniosek o jego przyznanie, spotkają się z odmową. Nadal jednak NIP będą musieli mieć ci, którzy co prawda nie zajmują się działalnością gospodarczą, ale są płatnikami składek ubezpieczeniowych, np. zatrudniający na umowę zlecenia opiekunkę do dziecka.

Osoby, dla których jedynym identyfikatorem podatkowym stanie się PESEL, nie będą musiały składać zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. Obecnie zmiana nazwiska, adresu czy serii i numeru dowodu osobistego wymaga wypełnienia NIP-3. Od przyszłego roku urzędnicy skarbowi poznają większość tych danych za pomocą rejestru PESEL. Nie zawiera on jednak wszystkich informacji, które są potrzebne w kontaktach z fiskusem. Mowa przede wszystkim o adresie zamieszkania innym niż adres zameldowania. Jego zmianę trzeba będzie zgłosić samodzielnie. Od przyszłego roku aktualny adres zamieszkania wystarczy podać w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym, np. w zeznaniu rocznym. Jeżeli jednak podatnik będzie chciał zmiany w tym zakresie zgłosić wcześniej, będzie miał taką możliwość. Aktualizacji dokona na formularzu ZAP-3. W ten sam sposób podatnicy zgłoszą numer rachunku bankowego, na który mają dostać np. zwrot nadpłaty podatku dochodowego.

NIP bez decyzji
01 września weszły również w życie nowe zasady nadawania NIP. Procedura ma być prostsza, a czas oczekiwania na identyfikator - krótszy. Skorzystają na tym przede wszystkim nowo otwierane firmy.

Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, a nie mają NIP, składają zgłoszenie identyfikacyjne w ramach wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców albo do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dane zawarte w tym zgłoszeniu przekazuje się do odpowiedniego urzędu skarbowego. Dotychczas na tej podstawie wydawał on decyzję o nadaniu NIP. Osobom fizycznym rozpoczynającym działalność gospodarczą numer był przyznawany w ciągu 3 dni roboczych. Pozostali uzyskiwali go zazwyczaj w ciągu miesiąca.

Obecnie wygenerowanie NIP ma być czynnością materialno-techniczną. NIP zostanie nadany przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) po dokonaniu zgłoszenia identyfikacyjnego. Zachowano przy tym regulacje dotyczące "jednego okienka".

NIP nie będzie już przyznawany w formie decyzji. Zamiast niej urząd skarbowy wyda potwierdzenie jego nadania. Ma na to 14 dni od dnia wpływu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego. Potwierdzenie nadania NIP osobie fizycznej rozpoczynającej działalność gospodarczą powinien wydać najpóźniej następnego dnia roboczego po otrzymaniu zgłoszenia identyfikacyjnego.

 

1 2

następna

oprac. : Małgorzata Żujewska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: