eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Karty multisport a odliczenie VAT

Karty multisport a odliczenie VAT

2011-09-14 13:22

Ostatnio coraz popularniejsze wśród pracodawców jest przyznawanie pracownikom, obok pensji, także innego rodzaju bonusów. Przedsiębiorcy powoli zaczynają sobie bowiem zdawać sprawę, iż dodatkowe świadczenia mogą wpływać na poprawę jakości pracy pracowników i ich większe przywiązanie do firmy, co owocuje także wyższymi zyskami.

Przeczytaj także: Polski Ład: donosy od fiskusa o znikających podatnikach

Takie świadczenia nieodpłatne mają najczęściej formę pakietów medycznych lub kart multisport. Uwzględniając jednak niedawne zmiany w VAT, podatnik może się niekiedy zastanawiać, jak pod kątem tego podatku rozliczyć przyznanie pracownikowi tego typu dodatków do pensji.

Weźmy następujący przykład: przedsiębiorca zakupuje dla pracowników karty multisport. Koszt karty jest częściowo finansowany przez przedsiębiorcę, częściowo przez pracownika (poprzez potrącenie odpowiedniej sumy z jego pensji). Czy można w takiej sytuacji odliczyć VAT naliczony przy jej nabyciu?

Świadczenie odpłatne…
Co do zasady, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie w jakim wykorzystuje on nabyte towaru i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym należy określić czy „przekazanie” kart pracownikom związane jest z dokonaniem przez przedsiębiorcę jako podatnika podatku VAT czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem.

W przypadku części finansowanej przez pracownika można mówić o odpłatnym świadczeniu usług – pracodawca nabywa bowiem usługi, które następnie za wynagrodzeniem sprzedaje swoim pracownikom. Jest to czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, jako że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem wzajemnym, można wskazać bezpośredniego beneficjenta (konsumenta) świadczenia, a świadczenie dokonane przez przedsiębiorcę wiąże się z odpłatnością ze strony pracownika.

…i świadczenie nieodpłatne
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają na zasadzie wyjątku również usługi świadczone nieodpłatnie. Zgodnie z art. 8 ust. 2 VATU, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011r., za odpłatne świadczenie usług należy także uznawać nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika.

Czynności opodatkowane
W przypadku zatem świadczenia usług na rzecz pracowników bez znaczenia pozostaje obecnie prawo do odliczenia VAT. Za usługi odpłatne w rozumieniu ustawy jest uznawane każde takie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika, nawet jeżeli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych usług (dotychczas w takich przypadkach nie było konieczności opodatkowania usług podatkiem VAT). W konsekwencji obecnie każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, do celów innych niż działalność gospodarcza jest uznawane za czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, zarówno w przypadku części finansowanej przez pracownika, jak i w części finansowanej przez pracodawcę, przedsiębiorca wykona czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, skoro nabyte przez niego usługi w całości zostaną wykorzystane do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, przedsiębiorcy będzie przysługiwać w całości prawo od odliczenia VAT naliczonego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: