eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wartość początkowa środka trwałego

Wartość początkowa środka trwałego

2011-10-24 12:45

Składnik majątku nabyty lub wytworzony na cele prywatne można uznać za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Jego wartość początkową ustala się na ogólnych zasadach. Przy czym w razie braku dowodów dokumentujących koszt jego nabycia lub wytworzenia ustawodawca dopuszcza możliwość zastosowania szczególnych rozwiązań w zakresie ustalania wartości początkowej.

Przeczytaj także: Samochód osobowy: limit 20 000 euro a amortyzacja

W 2008 r. kupiłem samochód u dealera. Posiadam fakturę dotyczącą jego zakupu. Obecnie zamierzam otworzyć firmę. Czy mogę wprowadzić ten samochód na stan środków trwałych? Jeżeli tak, to jak ustalić jego wartość początkową (na podstawie ceny jego zakupu, czy obecnej wartości rynkowej)?

Środek transportu (tu: samochód osobowy) może być uznany za środek trwały podlegający amortyzacji, jeżeli:
• stanowi własność lub współwłasność podatnika,
• został nabyty lub wytworzony przez podatnika,
• jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
• przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok,
• jest m.in. wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Tak stanowi art. 22a ust. 1 ustawy o pdof. Z powołanego przepisu wynika, że jednym z warunków uznania pojazdu za środek trwały jest jego nabycie. Nie ma jednak znaczenia kiedy doszło do tego nabycia (przed czy po rozpoczęciu działalności gospodarczej).

Tak więc nie ma przeszkód, aby Czytelnik po rozpoczęciu działalności gospodarczej wprowadził do ewidencji środków trwałych samochód osobowy nabyty na prywatne potrzeby.

W przypadku środków trwałych nabytych w drodze kupna za ich wartość początkową przyjmuje się cenę ich nabycia w rozumieniu art. 22g ust. 3 ustawy o pdof. Przy czym w związku z tym, że podatnik dokonał zakupu samochodu w 2008 r., wątpliwości budzić może ustalenie jego wartości początkowej w oparciu o wskazane zasady. Cena zakupu nie odzwierciedla bowiem jego aktualnej wartości rynkowej. Pomimo tego, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych, podatnik powinien za jego wartość początkową przyjąć cenę nabycia. Może ją bowiem ustalić, gdyż posiada dowód jego zakupu (tu: fakturę VAT). Wartość wynikającą z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem ceny rynkowej środka trwałego tego samego roku z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji, oraz stanu i stopnia zużycia, przyjmuje się bowiem dopiero, gdy nie można ustalić ceny jego nabycia (art. 22g ust. 8 ustawy o pdof).

Należy zauważyć, że w związku z zakupem w 2008 r. samochodu podatnikowi nie przysługiwało odliczenie VAT, oznacza to, że jego wartość początkową należy ustalić w kwocie brutto wynikającej z faktury (czyli łącznie z VAT).

W latach 90. wybudowałem systemem gospodarczym budynek użytkowy, który służył mi do celów osobistych. Obecnie zamierzam go wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności (chcę go przeznaczyć na magazyn). Jak ustalić jego wartość początkową, skoro nie posiadam faktur związanych z jego wybudowaniem?

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: