eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Fundusz szkoleniowy w koszty firmy

Fundusz szkoleniowy w koszty firmy

2011-12-27 13:12

Niewielu przedsiębiorców wie, że sporo korzyści podatkowych daje utworzenie w firmie funduszu szkoleniowego. Utworzenie takiego funduszu daje nie tylko możliwość zaliczania przez pracodawcę wpłat do kosztów uzyskania przychodów, ale także szansę na mniejszą zaliczkę na podatek w listopadzie i w grudniu. Co istotne, wpłat na ten fundusz nie trzeba od razu wydatkować na szkolenia.

Przeczytaj także: Rada nadzorcza: kurs a koszty firmy

Utworzenie funduszu szkoleniowego
Prawo tworzenia funduszu szkoleniowego przez pracodawców wynika z przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 69, poz. 415, z późn. zm.). Utworzenie funduszu szkoleniowego jest dobrowolne, a jego przeznaczeniem jest finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników. Fundusz może zostać także utworzony na podstawie porozumienia kilku pracodawców.

Dochodami funduszu szkoleniowego są:
  • wpłaty pracodawców, zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego pracy lub regulaminu funduszu szkoleniowego, w wysokości nie niższej niż 0,25% funduszu płac,
  • inne wpływy.

Odpisy i wpłaty na fundusz - czy stanowią koszt podatkowy?
Generalnie zasadą jest, że odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy, o czym stanowi art. 16 ust. 1 pkt 9 updop.

Jakie korzyści dla pracodawcy z utworzenia funduszu szkoleniowego?
Wpłaty, które pracodawca wpłaca na fundusz szkoleniowy, pracodawca zalicza do kosztów uzyskania przychodów w momencie wpłaty na ten fundusz. Utworzenie funduszu szkoleniowego oznacza, że pracodawca zmniejszy swój dochód, od którego powinien płacić podatek dochodowy. To pierwsza korzyść z utworzenia funduszu szkoleniowego.

Po drugie, jeśli pracodawca utworzy fundusz np. w listopadzie nie oznacza to, że pracodawca musi wydać zgromadzone na nim środki finansowe od razu. Ma na to 2 lata od dokonania wpłat na fundusz. Przychodem są środki funduszu szkoleniowego niewykorzystane w roku podatkowym, w którym zostały wpłacone do tego funduszu, lub w ciągu roku podatkowego następującego po tym roku, o czym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 5b updop.

Oznacza to, że jeśli pracodawca nie wyda w ciągu 2 lat środków zgromadzonych na fundusz na szkolenia, konieczne będzie ich opodatkowanie. Tak samo opodatkowane będą środki finansowe, gdy pracodawca zlikwiduje fundusz szkoleniowy lub wykorzysta go niezgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Kolejną korzyścią przy tworzeniu funduszu szkoleniowego jest także możliwość obniżenia w ten sposób zaliczki na podatek w listopadzie i grudniu. Zaliczka za grudzień jest bowiem płacona w takiej samej wysokości jak za listopad i jest płacona przez pracodawcę razem z zaliczką za listopad.

Należy pamiętać tylko o tym, aby wpłaty na fundusz wynosiły nie mniej niż 0,25% funduszu płac.

Podstawa prawna:
  • art. 67 ust. 1, art. 68 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 69, poz. 415, z późn. zm.),
  • art. 12 ust. 1 pkt 5b, art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 74, poz. 397, z późn. zm.) - updop.


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: