eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki od 2012: najważniejsze zmiany w przepisach

Podatki od 2012: najważniejsze zmiany w przepisach

2012-04-20 13:02

Przeczytaj także: Podatki 2012: zapłacimy więcej?


Zmiany dotyczące interpretacji ogólnych
Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy umożliwiające wydanie interpretacji ogólnych nie tylko z urzędu, lecz na wniosek. Do ordynacji podatkowej wprowadzono bowiem szczegółowe przepisy dotyczące realizacji przez Ministra Finansów ustawowego obowiązku dążenia do jednolitej interpretacji prawa podatkowego.

Zmienione zasady liczenia proporcji sprzedaży i wyższe stawki VAT
W trakcie 2011 roku zmieniły się zasady dokonywania rocznej korekty odliczonego podatku w związku z modyfikacją reguł ustalania proporcji sprzedaży. Przepisy w nowym brzmieniu obowiązują od 1 kwietnia 2011, jednak zgodnie z regulacją przejściową mają zastosowanie do korekt dokonywanych za rok 2011. W rezultacie w praktyce będą stosowane przez podatników dopiero od 2012 r.

W przypadku podatników, u których współczynnik sprzedaży dającej prawo do odliczenia przekracza 98 proc., mogą oni uznać, że wynosi on 100 proc. (czyli że mają pełne prawo do odliczenia), jedynie gdy kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania rzeczywistej proporcji sprzedaży, w skali roku była mniejsza niż 500 zł.

Z kolei w przypadku tych podatników, u których proporcja sprzedaży nie przekracza 2 proc. (którzy dotąd nie mieli prawa do odliczenia), w świetle nowych przepisów mogą dokonać wyboru, czy chcą uznać, że ich proporcja wynosi 0 proc., czy też chcą stosować proporcję rzeczywistą.

Okazjonalny przewóz osób
Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły również uchwalone wcześniej przepisy, wprowadzające szczególną procedurę rozliczania VAT, z której mogą skorzystać podatnicy świadczący wyłącznie usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza Polską, niekorzystający z możliwości odliczania podatku naliczonego, otrzymania zwrotu tego podatku lub zwrotu różnicy podatku. Zgodnie z nowymi zasadami, podatnicy świadczący takie usługi będą mieli możliwość skorzystania z uproszczonej rejestracji dla celów VAT oraz uproszczonego rozliczania podatku.

Zmiana stawek na ubranka dla niemowląt oraz buty dziecięce
Z dniem 1 stycznia 2012 r. wzrosła stawka VAT na ubranka dla niemowląt oraz buty dziecięce. Do tej pory były one opodatkowane obniżoną 8-proc. stawką. Jednak została ona uznana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za niezgodną z przepisami wspólnotowymi, w związku z czym Polska zmuszona była objąć te towary podstawową stawką VAT, tj. 23 proc.

Akcyza na węgiel
Z dniem 2 stycznia 2012r. na mocy ustawy z 16 października 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców zmianie uległy zasady dotyczące opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów o kodach CN 2701, 2702, 2704 (tzn. wyrobów węglowych – węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz koksu). Konieczność wprowadzenia powyższych zmian jest konsekwencją dostosowania przepisów krajowych do unijnych rozwiązań (Dyrektywa Energetyczna 2003/96/WE). Trzeba jednak pamiętać, iż wyroby węglowe do końca 2011 r. podlegały zwolnieniu z akcyzy, co oznacza, iż wprowadzone zmiany mogą być istotnym zaskoczeniem dla podatników.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: