eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki od 2012: najważniejsze zmiany w przepisach

Podatki od 2012: najważniejsze zmiany w przepisach

2012-04-20 13:02

W odróżnieniu od poprzednich lat, początek 2012 roku nie wprowadza żadnych przełomowych zmian w podatkach. Wprowadzone modyfikacje w większości są konsekwencją wcześniej uchwalonych ustaw, w obrębie których część przepisów miała wejść w życie dopiero w 2012 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre zmiany.

Przeczytaj także: Podatki 2012: zapłacimy więcej?

Likwidacja podwójnych zaliczek w CIT
Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku opłacania podwójnych zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z obowiązującym z dniem 1 stycznia 2012 r. brzmieniem art. 25 ust. 1a. CIT-u, zaliczki miesięczne podatnik co do zasady wpłacać będzie w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaci jednak w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaci zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku. Podsumowując, w świetle nowo obowiązujących przepisów zaliczka za ostatni okres roku uiszczana będzie w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku, o ile przed upływem terminu do jej wpłaty nie dokona rozliczenia rocznego i zapłaty podatku.

Wcześniejsza rezygnacja z metody rachunkowej ustalania różnic kursowych
Nowelizacja ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., przewiduje wyjątek od zasady stosowania metody rachunkowej rozliczania różnic kursowych przez okres trzech lat od wyboru takiej metody. Zmiana zasad dotyczy jednak wyłącznie podmiotów powstałych w wyniku podziału lub połączenia, które przed połączeniem lub podziałem stosowały metodę rachunkową. Obecnie mogą one zrezygnować z metody rachunkowej niezależnie od tego, czy upłynął trzyletni okres obowiązkowego jej stosowania. Podejmując decyzję o rezygnacji, zobowiązane jednak będą zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie pisemnej, w terminie 30 dni od daty połączenia lub podziału.

Kurs średni zamiast faktycznego
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisów podatkowych, jeśli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Sposób rozumienia pojęcia „kurs faktycznie zastosowany” budził w praktyce wiele sporów.

Obecnie, z dniem 1 stycznia 2012 r. przy obliczaniu różnic kursowych w związku ze sprzedażą lub kupnem walut obcych oraz otrzymaniem należności lub zapłatą zobowiązań, należy uwzględnić kursy faktycznie zastosowane. W pozostałych przypadkach a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Nowelizacja służy uproszczeniu podatkowych zasad ustalania różnic kursowych a także ujednolica je z zasadami przewidzianymi w ustawie o rachunkowości.

NIP osób fizycznych
Jedną z istotniejszych zmian jest zniesienie z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązku dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego przez podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub nie będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest zobowiązana do posługiwania się numerem NIP. Numer ten będzie konieczny i udostępniony osobie fizycznej tylko w przypadku podjęcia przez nią działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: