eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Prywatny majątek w firmie: wartość początkowa

Prywatny majątek w firmie: wartość początkowa

2012-04-27 09:38

Prywatny majątek w firmie: wartość początkowa

Faktury VAT © JohanKalen - Fotolia.com

Jeżeli znana jest cena zakupu (wynikająca z faktur VAT) środków trwałych, ich wartość początkowa jest określana jako cena nabycia. Ponadto w sytuacji, gdy podatnik nie mógł odliczyć od tych zakupów podatku VAT, cena nabycia jest o niego powiększana. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 16.04.2012 r. nr IPTPB1/415-24/12-6/ASZ.

Przeczytaj także: Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Podatek dochodowy będzie rozliczał na zasadach ogólnych, zaprowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zarejestruje się także jako podatnik VAT czynny. Jako środki trwałe tej działalności zamierza uznać zakupione uprzednio na potrzeby prywatne samochód osobowy (przy czym tutaj faktura jest wystawiona na jego żonę i na nią też pojazd jest zarejestrowany; pojazd ten został nabyty po zawarciu związku małżeńskiego a między małżonkami cały czas istnieje wspólność majątkowa) i komputer. Wskazane zakupy zostały udokumentowane fakturami VAT, które wnioskodawca posiada. Powstała wątpliwość jak w takiej sytuacji ustalić wartość początkową tych środków trwałych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

fot. JohanKalen - Fotolia.com

Faktury VAT

Prywatny majątek w firmie: wartość początkowa

Stosownie do art. 22 ust. 8 powołanej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 1) ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: