eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: wniosek o stwierdzenie nadpłaty

Podatek VAT: wniosek o stwierdzenie nadpłaty

2012-06-25 13:01

Podatek VAT: wniosek o stwierdzenie nadpłaty

Podatek VAT © Ruff - Fotolia.com

W przypadku, gdy określone w deklaracji zobowiązanie podatkowe zostało wykazana nienależnie lub w wysokości większej od należnej i podatnik wpłacił kwotę podatku, ma prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i odzyskania tego, co było nienależne fiskusowi. Szczegóły w tym zakresie reguluje Ordynacja podatkowa.

Przeczytaj także: Przedawnienie prawa do stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku

W podatku od towarów i usług nadpłata wynika głównie ze złożonej korekty deklaracji VAT. Powstaje ona wskutek wykazania w korekcie większej kwoty podatku naliczonego do odliczenia tudzież zmniejszenia kwoty podatku należnego (w stosunku do wartości ujętych w deklaracji pierwotnej). Wyżej wskazane są sytuacjami najczęściej występującymi, ale trzeba pamiętać o tym, że nie jedynymi. Nie jest natomiast nadpłatą zwykły zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, przysługujący podatnikowi zgodnie z art. 87 ustawy o VAT.

Konieczny wniosek o stwierdzenie nadpłaty i korekta deklaracji
Jeżeli wystąpiła sytuacja wyżej opisana, podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Prawo to wynika wprost z art. 75 §2 lit. b) Ordynacji podatkowej. Co ważne, zgodnie z §3 przytoczonego przepisu, wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty należy złożyć także skorygowaną deklarację.

W przypadku, gdy prawidłowość skorygowanej deklaracji nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę. Mówi o tym art. 75 §4 Ordynacji podatkowej. Jak zapewne łatwo się domyślić, w innych sytuacjach zostanie wszczęte postępowanie podatkowe kończące się wydaniem decyzji przez organ podatkowy (określającej m.in. wysokość nadpłaty).

Dla podatników oczywiście bardzo ważną kwestią jest termin zwrotu samej nadpłaty. Ten został określony w art. 77 Ordynacji podatkowej. I tak zgodnie z §2 przytoczonego przepisu, w przypadku korekty deklaracji nadpłata jest zwraca w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji, a w przypadku, gdy korekta następuje w trybie określonym w art. 274 §1 pkt 1 (tj. gdy korekty deklaracji dokonuje organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających) – w terminie 3 miesięcy liczonych od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu

fot. Ruff - Fotolia.com

Podatek VAT

W podatku od towarów i usług nadpłata wynika głównie ze złożonej korekty deklaracji VAT

Inaczej jest w sytuacji, gdy organ wydaje w tej sprawie decyzję stwierdzającą nadpłatę lub określającą jej wysokość. W takim przypadku zwrot nadpłaty następuje (zgodnie z art. 77 §1 pkt 2 Ordynacji podatkowej) w terminie 30 dni od dnia wydania tej decyzji.

Warto wiedzieć
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej za nadpłatę należy uznać kwotę:
  • nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
  • podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  • zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  • zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Jeżeli wpłata dotyczyła zaległości podatkowej, na równi z nadpłatą traktuje się także część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę.

Przed dokonaniem zwrotu nadpłaty organ podatkowy sprawdza, czy podatnik nie posiada zaległości podatkowych. Jeżeli te występują, nadpłata w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na poczet tych zaległości wraz z odsetkami za zwłokę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: