eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › EURO 2012 bez podatku w Polsce = straty dla budżetu

EURO 2012 bez podatku w Polsce = straty dla budżetu

2012-07-02 12:52

Przeczytaj także: Ugoda jako akt notarialny to nie ugoda sądowa


Polacy wspomogą narodowy budżet
Co to oznacza? Że zagraniczni albo polscy piłkarze, którzy mają miejsca zamieszkana dla celów podatkowych w Polsce, czyli rezydenci, od zarobionych pieniędzy w związku z Euro 2012 podatku nie zapłacą. W takiej samej sytuacji jest pozostała część osób delegowanych do Polski do wykonywania pracy i świadczenia usług w związku z organizacją mistrzostw, jak np. trenerzy, czy obsługa medyczna i techniczna. Większość polskiej reprezentacji musi jednak podzielić się z „wybieganych” na boisku pieniędzy z fiskusem.

Rozgrywki sportowe to nie działalność gospodarcza
Sprawą związaną z opodatkowaniem sportowców zajął się w listopadzie ub. roku NSA (sygn. akt II FSK 1002/10). Wskazał, że wynagrodzenia otrzymanego w związku z uczestnictwem w rozgrywkach sportowych nie można rozliczyć w ramach działalności gospodarczej. Właściwym źródłem dla uzyskanych w ten sposób dochodów to działalność wykonywana osobiście. Oznacza to, że od uzyskanych przychodów należy odjąć zryczałtowane 20-proc. koszty uzyskania podatku i odprowadzić na rzecz fiskusa podatek według skali 18% do dochodów do kwoty 85 528 zł oraz 32% od nadwyżki.

Ale od nagrody 10% przychodu
Inaczej jest w przypadku m. in. nagród i wygranych w konkursach, od których pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 10% wygranej lub nagrody.

Na możliwość zastosowania 10-proc. stawki do wygranych w zawodach sportowych wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach: „Ustawodawca w przepisach podatkowych nie zdefiniował pojęcia konkursu, zgodnie jednak z ogólną definicją zawartą w Słowniku języka polskiego konkurs to przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców (uczestników), autorów danych prac itp. zwykle wyróżnianych nagrodami. (…) Jeżeli zatem przyznawane nagrody dla zawodników klubowych i ich trenerów wiążą się bezpośrednio z zajęciem klasyfikowanego miejsca w rozgrywkach ligowych, są przychodem przez nich uzyskanym w związku z uczestnictwem w rywalizacji sportowej i zasady rywalizacji zostały określone w regulaminie konkursu, a nie są to jedynie nagrody za całokształt działalności sportowej, to należy je oddzielić od przychodu zawodników i trenerów uzyskanego z działalności wykonywanej osobiście.”

Przyjmując więc, czysto teoretycznie, że przekazane przez UEFA na nagrody środki w kwocie 196 milionów euro, w połowie zostałyby wypłacone w związku z meczami, które odbyły się w Polsce (chociaż faktyczny podział będzie inny) i zostałyby opodatkowane 10-porc. zryczałtowanym podatkiem, to tylko z tego tytułu do budżetu państwa trafiłoby ok. 41 milionów złotych (przeliczenia euro na złote dokonano wg kursu z dn. 29.06.br.). Na szczęście dzięki mistrzostwom, budżet został zasilony innymi wpływami, przede wszystkim z podatku VAT i akcyzy.


Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: