eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

2012-07-19 13:10

Przeczytaj także: Deregulacja: księgi rachunkowe będzie mógł prowadzić każdy


Patrząc z punktu widzenia klientów biur rachunkowych, deregulacja zawodu może spowodować zwiększenie ilości tych biur, konkurencyjności, a co za tym idzie - spadek cen usług księgowych. Dla klientów oznacza to więc zmniejszenie kosztów, co - jak się zakłada - przyczyni się do poprawy sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw. Spadek cen może być jednak zjawiskiem krótkotrwałym, gdyż jeśli towarzyszyć mu będzie obniżenie jakości usług, w tym ujawniane będą błędy popełniane przy prowadzeniu ksiąg, ubezpieczyciele mogą podwyższyć cenę ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z działalnością biura, co w dłuższym okresie przełoży się na wzrost ceny usług księgowych.

Wiele dyskusji wzbudziła opinia Ministerstwa Finansów o dużej roli - po deregulacji zawodu księgowego - profesjonalnych stowarzyszeń wydających dobrowolne certyfikaty. Gotowe na to jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które opracowało własny system certyfikacji zawodu księgowego, w ramach którego po odbyciu kolejnych kursów (nota bene dość kosztownych) można uzyskać następujące stopnie: księgowego (I), specjalisty ds. rachunkowości (II), głównego księgowego (III), dyplomowanego księgowego (IV). Zarówno teraz, jak i po deregulacji, przystąpienie do kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie, zakończone uzyskaniem odpowiedniego stopnia kształcenia, jest dobrowolne. Jednak jeśli Ministerstwo sugeruje, że to certyfikaty wydawane przez stowarzyszenia będą decydowały o profesjonalizmie biura rachunkowego czy jego konkurencyjności, to zwiększy się zainteresowanie nimi.

Czy i kiedy dojdzie do deregulacji?

Jak wynika z informacji uzyskanych telefonicznie z Ministerstwa Sprawiedliwości, wciąż prowadzone są prace nad projektem ustawy deregulacyjnej. Trudno przewidzieć kiedy ukaże się ten projekt, jaka będzie jego ostateczna treść, a także kiedy przepisy w tym zakresie wejdą w życie. O poszczególnych etapach prac będziemy informować Czytelników.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: