eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Certyfikat księgowy a praca w biurze bez licencji

Certyfikat księgowy a praca w biurze bez licencji

2009-08-14 09:19

Jak uzyskać certyfikat księgowy, gdy spełniam wszystkie ustawowe warunki do jego otrzymania. Wysłałam podanie o otrzymanie certyfikatu i MF poprosiło mnie o numer licencji biura rachunkowego, w którym odbyłam 5-cio letnią praktykę samodzielnej księgowej. Niestety nie znam tego numeru licencji, a były pracodawca nie zamierza go ujawnić. Mało tego MF stwierdziło, że w ich bazie danych nie widnieje wydany kiedyś certyfikat dla tego konkretnego właściciela biura rachunkowego! Ministerstwo odpowiada mi, że nie otrzymam certyfikatu. W jaki sposób się odwoływać?

Przeczytaj także: Dla kogo certyfikat księgowego bez egzaminu?

Znalazłaś się w bardzo trudnej sytuacji. Zdobywałaś praktykę na podstawie umowy o pracę. Proszę pamiętać, ze umowa o pracę może być zawarta z każdym przedsiębiorcą. Tylko w przypadku umowy cywilnoprawnej konieczne jest jej zawarcie z przedsiębiorcą prowadzącym usługowo księgi rachunkowe.

Powinnaś udokumentować praktykę w księgowości składając uwiarygodnioną kopię świadectwa pracy. Za jego prawidłowość w świetle prawa pracy odpowiada pracodawca. W odwołaniu od decyzji MF właśnie to należy podkreślić.

Proszę, pisząc odwołanie wskazać, że nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę udowadnianie posiadania określonych uprawnień pracodawcy.

Trudno mi także uwierzyć, że w czasach tak wielkiej konkurencji między podmiotami gospodarczymi nikt wcześniej nie zgłosił nielegalności praktyki Twojego byłego pracodawcy. Proszę pamiętać także, że kiedyś sam właściciel nie musiał mieć certyfikatu - wystarczyło, że jego wspólnik taki certyfikat posiadał.

Podstawa prawna: art. 76b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 63, poz. 393.


Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: