eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Deregulacja: księgi rachunkowe będzie mógł prowadzić każdy

Deregulacja: księgi rachunkowe będzie mógł prowadzić każdy

2013-08-22 13:20

Deregulacja: księgi rachunkowe będzie mógł prowadzić każdy

Księgi rachunkowe © Creativa - Fotolia.com

Zatwierdzony przez Radę Ministrów projekt 2. ustawy deregulacyjnej trafi niebawem do Sejmu. Jego przyjęcie ułatwi dostęp do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Zniesie m.in. konieczność posiadania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy brak takiego dokumentu spowoduje spadek jakości usług biur rachunkowych?

Przeczytaj także: Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Tym razem uwolnionych ma zostać 91 profesji, w tym 9 zawodów z rynku finansowego. Zmiany te znacząco obniżą wymagania m.in dla osób chcących świadczyć usługi z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie będzie już wymagany specjalny certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. W założeniu ma to ułatwić dostęp do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i zwiększyć ilość osób zajmujących się zawodowo rachunkowością. Pojawiają się jednak głosy krytyki, które zwracają uwagę na możliwą niekompetencję takich osób oraz trudności w zweryfikowaniu ich przygotowania merytorycznego.

Mniej restrykcyjne wymagania
Obecnie od osób, które chcą prowadzić działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg, wymagane jest uzyskanie specjalnego certyfikatu wydawanego przez Ministerstwo Finansów. Otrzymują go osoby, posiadające 3-letnią praktykę w księgowości oraz kierunkowe wykształcenie wyższe magisterskie. Przysługuje on również tym, którzy odbyli 3-letnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie oraz ukończyli studia podyplomowe z rachunkowości. Możliwe jest również uzyskanie go przez osoby, które posiadają wykształcenie co najmniej średnie, 2-letnią praktykę w księgowości i zdadzą egzamin sprawdzający kwalifikacje w tym zakresie. – Wraz z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej zniknie konieczność spełnienia tych kryteriów. Jedynymi warunkami uprawniającymi do prowadzenia ksiąg rachunkowych będą: posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i niekaralność w zakresie określonych przestępstw (tj. przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości), a także posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – tłumaczy Ewa Marmurska-Karpińska z platformy szkoleniowej Eduself.pl.

Jak dowieść swoich kompetencji?
Uwolnienie kolejnych zawodów daje do nich dostęp w zasadzie każdemu chętnemu. W związku z tym kwalifikacje merytoryczne tych osób będą regulowane przez wolny rynek, a nie przez ustawodawcę. Jak w tej sytuacji potwierdzić swoją wiarygodność? – Dobrowolnie można i warto uzyskać certyfikaty ze szkoleń czy kursów dotyczących księgowości. Oferta rynkowa jest w tej chwili bardzo szeroka, począwszy od szkoleń tradycyjnych, kończąc na internetowych – mówi Ewa Marmurska-Karpińska z Eduself.pl.

fot. Creativa - Fotolia.com

Księgi rachunkowe

Obecnie od osób, które chcą prowadzić działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg, wymagane jest uzyskanie specjalnego certyfikatu wydawanego przez Ministerstwo Finansów.


Na poziom usług świadczonych przez biura rachunkowe wpływa przede wszystkim doświadczenie i znajomość najnowszych regulacji prawnych. Zniesienie konieczności posiadania certyfikatu wydawanego przez Ministerstwo Finansów nie zwolni nikogo z konieczności pogłębiania swojej wiedzy w tym zakresie. Dodatkowe szkolenia będą więc niezbędne, a potwierdzenie ich ukończenia certyfikatem, będzie dodatkowym atutem.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: