eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kasa fiskalna gdy sprzedaż muzyki i gier?

Kasa fiskalna gdy sprzedaż muzyki i gier?

2012-09-17 10:01

Kasa fiskalna gdy sprzedaż muzyki i gier?

Kasa fiskalna © Paylessimages - Fotolia.com

W związku z planem rozpoczęcia dystrybucji cyfrowej (sprzedaż muzyki, gier, filmów itp. bez fizycznego nośnika, w formie pliku pobieranego z serwisu www), spółka zastanawia się nad prawidłowym dokumentowaniem takiej sprzedaży dla osób fizycznych i firm. Czy możemy nie dostarczać paragonu do klienta w postaci papierowej? Czy możemy zastąpić go fakturą w postaci elektronicznej, np. w postaci PDF? Czy musimy ewidencjonować taką sprzedaż na urządzeniu fiskalnym?

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

Odpowiedź eksperta:

Obowiązku wystawiania i dostarczania klientom paragonów papierowych nie wyłączy wystawianie faktur (w tym faktur w postaci elektronicznej). Nie będziecie Państwo mieli takiego obowiązku tylko wtedy, jeżeli korzystać będziecie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obejmującego świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej


Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Obowiązek ten nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Istnieją zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie kas.

Przepisy rozporządzenia w sprawie kas nie zwalniają z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w formie cyfrowej muzyki, gier czy filmów. Należy jednak zauważyć, że sprzedaż taka ma charakter świadczenia usług, a przepisy rozporządzenia w sprawie kas zwalniają z obowiązku ewidencjonowania, między innymi, świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem) pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła (zob. § 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas).

fot. Paylessimages - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Obowiązku wystawiania i dostarczania klientom paragonów papierowych nie wyłączy wystawianie faktur (w tym faktur w postaci elektronicznej)


Zwolnienie to stosuje się z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem, że nie dotyczy ono podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed 1 stycznia 2011 r.

Korzystając z powyższego zwolnienia nie musicie Państwo ewidencjonować sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kas rejestrujących, przy czym nie jest warunkiem tego zwolnienia wystawianie faktur.

Zwolnienie powyższe jest w zasadzie jedynym, które może znaleźć zastosowanie do sprzedaży, o której mowa (nie licząc zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania przysługującego ze względu na wysokość obrotów – zob. § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kas). W szczególności obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kas rejestrujących (czyli obowiązku wystawiania i dostarczania papierowych paragonów) nie wyłącza wystawianie i przesyłanie tym osobom faktur w formie elektronicznej, np. w formie plików PDF.

Podstawa prawna:
  • art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.);
  • § 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 37 załącznika oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 138, poz. 930).


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: