eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej ale z rachunkiem

Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej ale z rachunkiem

2015-02-12 11:51

Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej ale z rachunkiem

Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Obroty z tytułu świadczonych usług telekomunikacyjnych na rzecz tzw. osób prywatnych nie muszą być ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej nawet w sytuacji, gdy podatnik posiada takie urządzenie. Podatnik korzystający ze zwolnienia usług takich nie musi również dokumentować fakturą i to nawet w przypadku wystąpienia z żądaniem jej wystawienia przez klienta (przy czym dokument taki może wystawić). Jeżeli jednak faktura nie zostanie wystawiona, a nabywca wystąpi z żądaniem wystawienia stosownego dokumentu, podatnik winien sporządzić rachunek w myśl przepisów Ordynacji podatkowej - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 09.02.2015 r. nr IBPP4/443-1308/14/MN.

Przeczytaj także: Zapłata za nocleg Polskim Bonem Turystycznym a zwolnienie z kas fiskalnych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od stycznia 2013 r., która polega na świadczeniu usług dostępu do sieci Internet m.in. dla klientów indywidualnych, jak też sprzedaży akcesoriów i urządzeń telekomunikacyjnych. Wykonuje także usługi naprawy sprzętu telekomunikacyjnego. Od marca 2014 r. posiada ona kasę fiskalną, na której rejestruje sprzedaż akcesoriów komputerowych , urządzeń telekomunikacyjnych oraz świadczonych usług naprawy.
Co się tyczy opłat z tytułu abonamentu za dostęp do Internetu (wynikających z zawartych umów zarówno z osobami prywatnymi jak i przedsiębiorcami), te na kasie rejestrującej nie są ewidencjonowane. Zgodnie z zawartymi umowami wystawiane są rachunki.
Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Zadał pytanie, czy usługi dostępu do sieci Internet winny być ewidencjonowane na kasie rejestrującej, jak też czy prawidłowym jest wystawianie rachunków (a nie faktur) dokumentujących taką sprzedaż? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem kryterium decydującym o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy towarów lub wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Ponadto, stosownie do art. 111 ust. 3a pkt 1, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani – dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy, przy czym wskazać należy, że ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej podlega wyłącznie obrót należny od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej

Obroty z tytułu świadczonych usług telekomunikacyjnych na rzecz tzw. osób prywatnych nie muszą być ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej nawet w sytuacji, gdy podatnik posiada takie urządzenie. Podatnik korzystający ze zwolnienia usług takich nie musi również dokumentować fakturą.


Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2014 r. zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących określone zostało w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r. poz. 1382), zwanym dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

Powyższe zwolnienie jest zwolnieniem przedmiotowym, tj. dotyczącym niektórych czynności wykonywanych przez podatnika.

W części I załącznika, stanowiącej katalog czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, w poz. 22 wymieniono usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 61 – „Usługi telekomunikacyjne”. (…)

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: