eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kupno samochodu przez niepełnosprawnego bez podatku PCC

Kupno samochodu przez niepełnosprawnego bez podatku PCC

2012-11-14 13:33

Kupno samochodu przez niepełnosprawnego bez podatku PCC

Kupno samochodu przez niepełnosprawnego bez podatku PCC © Dan Race - Fotolia.com

Umowy nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym także umowy sprzedaży, z zasady skutkują powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Od tej generalnej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa, o których wato pamiętać. Zwolnieniem został objęty między innymi zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wykorzystywanego na potrzeby własne podatnika.

Przeczytaj także: Rozliczenie z fiskusem zakupu samochodu. Wypełniamy PCC-3

Życie osób niepełnosprawnych nie należy do najłatwiejszych. Liczne utrudnienia komunikacyjne, izolacja społeczna to tylko przykłady niedogodności, z którymi można się spotkać każdego dnia. Dotkliwym problemem są jednak koszty leczenia, jak również zakup przyrządów rehabilitacyjnych, które bardzo często obciążają niepełnosprawnego podatnika.

Umowy sprzedaży rzeczy ruchomych do kwoty 1 000 zł nie podlegają PCC
Wprawdzie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalniają nabywcę z konieczności odprowadzenia podatku od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, których wartość rynkowa nie przekracza 1 000 zł, kwota ta bardzo często nie pokrywa jednak ceny, którą trzeba zapłacić np. za wózek inwalidzki. Ustawodawca uwzględnił jednak trudną sytuację osób niepełnosprawnych i przewidział zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zwolnienie
Preferencja ta pozwala uniknąć zapłaty podatku z tytułu zakupu sprzętu, wykorzystywanego w celach rehabilitacyjnych, niezależnie od wartości zakupu. Zwolnienie jest skierowane do osób niepełnosprawnych, które nabywając na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe. Co ważne, ze zwolnienia skorzystają te osoby, które są zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

fot. Dan Race - Fotolia.com

Kupno samochodu przez niepełnosprawnego bez podatku PCC

Zwolnienie jest skierowane do osób niepełnosprawnych, które nabywając na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe.


Stopnie niepełnosprawności
Można zatem powiedzieć, że wyznacznikiem, decydującym o możliwości skorzystania ze zwolnienia jest stopień niepełnosprawności, przysługujący podatnikowi. W chwili obecnej obowiązują trzy stopnie niepełnosprawności, które zostały wyszczególnione w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Stopnie niepełnosprawności :
  • znaczny, przysługujący osobie z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolnej do pracy albo zdolnej do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, która wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji;
  • umiarkowany, przysługujący osobie z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolnej do pracy albo zdolnej jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającej czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych;
  • lekki, przyznawany osobie o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczna i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.


Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: