eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 1 procent na OPP: NIK postuluje zmiany

1 procent na OPP: NIK postuluje zmiany

2014-12-09 19:19

1 procent na OPP: NIK postuluje zmiany

NIK postuluje zmiany w regulacjach dotyczących OPP i "jednego procenta" © martanfoto - Fotolia.com

Coraz więcej podatników przekazuje organizacjom pożytku publicznego 1 proc. podatku dochodowego. Nie ma jednak prawnego obowiązku wyszczególniania przez OPP w księgowości przychodów z odpisu podatkowego oraz ponoszonych z tych środków kosztów administracyjnych. Według Najwyższej Izby Kontroli należy określić zasady rozliczania OPP z przekazanych przez podatników środków.

Przeczytaj także: Znamy kwoty dla OPP przekazane w 2023 r. Rekordzista otrzymał ponad 288 mln zł

NIK wskazała na pewne niespójności w przepisach dotyczących funkcjonowania organizacji pożytku publicznego. Z jednej strony OPP muszą określać w sprawozdaniach cele, na jakie wydały środki pochodzące z 1 procenta, z drugiej zaś nie mają one prawnego obowiązku gromadzenia danych służących do sporządzenia takiego sprawozdania. Część OPP, pomimo braku obowiązku prawnego, z własnej inicjatywy wyodrębnia przychody i koszty administracyjne z odpisu podatkowego w swojej księgowości. W efekcie jednak niemal 30 procent OPP nie uwzględnia takich danych w sprawozdaniach, a część organizacji podaje tylko dane szacunkowe. Nie istnieją też żadne zasady dotycząca wydatkowania środków pochodzących z odpisu 1 proc. na koszty administracyjne.

Według NIK stan ten wymaga uregulowania, choćby dlatego, że coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - w 2014 roku było to aż 45 proc. (12 mln) podatników, a OPP, poza finansowaniem zadań statutowych, muszą mieć pieniądze na pokrycie kosztów administracyjnych.

NIK sprawdziła też 50 sprawozdań merytorycznych OPP za lata 2011-2012. Kontrolerzy stwierdzili, że system sprawozdań OPP nie umożliwia weryfikacji danych ani korygowania sprawozdań już opublikowanych, w efekcie publikowane dane zawierały wiele błędów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: