eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Forma opodatkowania najmu nieruchomości w 2014 r.

Forma opodatkowania najmu nieruchomości w 2014 r.

2013-10-28 13:32

Forma opodatkowania najmu nieruchomości w 2014 r.

Forma opodatkowania najmu nieruchomości w 2014 r. © beeboys - Fotolia.com

Uzyskujący przychody z najmu nieruchomości mogą je rozliczyć z fiskusem aż na 3 różne sposoby. Trzeba jednak pamiętać, że podjętej decyzji nie można (co do zasady) zmienić przez cały rok podatkowy. Do wyboru jest tutaj: ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy i zasady ogólne wg skali podatkowej. Decyzję o wyborze odpowiedniej formy podatkowania na najbliższy rok podatnicy muszą podjąć do 20 stycznia 2014 r.
Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, iż wybór określonej formy pociąga za sobą dodatkowe skutki, nie tylko z punktu widzenia podatku dochodowego. Dlaczego?

Otóż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje dwa źródła przychodów, w ramach których najem taki można rozliczyć. Pierwszy z nich została określony w art. 10 ust. 1 pkt 3, drugi zaś w pkt 6 ustawy. Są to mianowicie:
  • pozarolnicza działalność gospodarcza
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W przypadku wyboru najmu w ramach działalności gospodarczej, obok opłacania podatku dochodowego konieczne jest także zarejestrowanie firmy oraz płacenie z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Drugi sposób, a więc najem prywatny jest pod tym względem dużo prostszy. Obowiązki podatnika z reguły bowiem ograniczają się jedynie do płacenia podatku dochodowego i po zakończeniu roku złożenia rozliczenia rocznego.

Niemniej dokonanie powyższego wyboru determinuje kolejne skutki w zakresie dostępnych form opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą wybrać podatek liniowy bądź skalę podatkową zaś podatnicy chcący się trudnić najmem prywatnym: skalę podatkową albo ryczałt ewidencjonowany. Jak łatwo zauważyć, opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej przychodów z najmu możliwe jest zarówno w ramach prowadzonej firmy jak i tzw. najmu prywatnego. Jest to także domyślna forma opodatkowania, którą podatnicy mogą zmienić na fakultatywne, wymienione wyżej.

Co jednak wymaga podkreślenia, wybrana forma opodatkowania będzie miała zastosowanie do całości przychodów z danego źródła. Nie można do części z nich zastosować np. ryczałtu, a dla pozostałych skali podatkowej (w ramach jednego źródła przychodu).

Jak już to zostało podkreślone we wstępie, dokonanego wyboru w zasadzie nie można zmienić przez cały rok, zaś formę opodatkowania na rok 2014 trzeba wybrać do 20 stycznia 2014 r.

fot. beeboys - Fotolia.com

Forma opodatkowania najmu nieruchomości w 2014 r.

Uzyskujący przychody z najmu nieruchomości mogą je rozliczyć z fiskusem aż na 3 różne sposoby. Trzeba jednak pamiętać, że podjętej decyzji nie można (co do zasady) zmienić przez cały rok podatkowy. Do wyboru jest tutaj: ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy i zasady ogólne wg skali podatkowej.


Przychód a dochód
W zależności od tego, którą formę podatnik wybierze, różne są stawki podatku. Przy zasadach ogólnych wg skali podatkowej te wynoszą 18% i 32%, liniowcy z kolei płacą stawkę 19% bez względu na wysokość zarobionych pieniędzy. Tutaj podatek jest płacony od dochodu. Ryczałtowcy z kolei zapłacą od najmu podatek wg stawki 8,5%, jednakże liczony od uzyskanego przychodu.

Przychodem, w uproszczeniu mówiąc, jest czynsz, jaki właściciel otrzymuje od najemcy za wynajmowaną nieruchomość. Dochód zaś to nic innego jak przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Jakiego rodzaju koszty z reguły występują przy najmie? Chociażby liczona od wynajmowanej nieruchomości amortyzacja, czy też odsetki od kredytu zaciągniętego na jej zakup. W rachunku podatkowym można uwzględnić także płacony podatek od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste, opłaty ponoszone na rzecz wspólnoty i spółdzielni, czy też związane z samym zawarciem umowy najmu (np. prowizja dla pośrednika). Wlicza się tutaj także koszty remontów wynajmowanych lokali czy zakupiony do nich sprzęt i wyposażenie.

Powyższe wydatki mogą spowodować tak duże obniżenie dochodu podlegającego opodatkowaniu, że wybranie opodatkowania ryczałtem wg stawki 8,5% będzie dla podatnika nieopłacalne. Niemniej nie można zapominać, iż w przypadku wybrania opodatkowania na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, w rocznym PIT trzeba będzie zsumować wszystkie dochody w ten sposób opodatkowane (a więc także chociażby z umowy o pracę, umowy zlecenia, renty, emerytury itp.) i dopiero od ich sumy policzyć podatek dochodowy. To zaś może spowodować, że zamiast 18% stawki podatku podatnik od części dochodu (przekraczającego próg 85 528 zł) będzie musiał obliczyć podatek 32%.

Niemniej opodatkowanie na zasadach ogólnych pozwala m.in. na rozliczenie się wspólnie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Dzięki temu limit dochodu podlegający opodatkowaniu stawką 18% niekiedy może się podwoić (gdy małżonek nie uzyskuje żadnych dochodów w ten sposób opodatkowanych bądź podatnik rozlicza się wspólnie z niemającym dochodów dzieckiem). Ponadto od samego podatku można tutaj odliczyć ulgę na dzieci, która przy kilku pociechach pozwala obniżyć zobowiązanie podatkowe o kilka tysięcy złotych.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • NAJEM PRYWATNY A FAKTURA VAT

    IZA140 / 2014-02-06 13:02:36

    Mam pytanie: Jestem właścicielem lokalu użytkowego, który najmuje na prowadzenie działalności gospodarczej. W umowie najmu mam podaną kwotę brutto do zapłaty za sam czynsz. Ja prowadzę działalność gospodarczą (wg skali podatkowej), ale najem ten jest moim najmem prywatnym i rozliczam go ryczałtowo. Ponieważ jestem również Vat-owcem wystawiam również faktury VAT, w których kwota brutto to kwota którą dostaję od najemcy. Podatek ryczałtowy 8,5% liczę jednak od wartości netto faktury. Vat odprowadzam do US. Czy dobrze robię??? Proszę o pomoc w tej sprawie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.