eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2014

Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2014

2014-12-15 13:48

Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2014

Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2014 © seksan44 - Fotolia.com

Ustawodawca nagradza honorowych dawców krwi za oddaną bezpłatnie krew w postaci dodatkowego odliczenia od dochodu. Niestety pomimo tego, że krew jest bezcenna, w rocznym PIT jej wartość nie jest zbyt wysoka. W sumie dochód (a nie podatek) można zmniejszyć maksymalnie o ok. 3,5 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że wartość takiego odliczenia, łącznie z dwoma innymi darowiznami, nie może przekroczyć 6% dochodu (przychodu) wykazanego w zeznaniu podatkowym.
Otóż ustawodawca wskazuje, że stanowiący podstawę opodatkowania dochód ulega pomniejszeniu m.in. o wartość darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi . Oczywiście nie odlicza się tutaj samej krwi, a jej odpowiednika w postaci ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, a określonego odrębnymi przepisami.

Niestety, pomimo tego że krew jest traktowana jako bezcenna, wskazany wyżej ekwiwalent pieniężny zbyt wysoki nie jest. Ponadto krew można oddać w ciągu roku w limitowaną ilość i w określonych minimalnych odstępach czasu. To wszystko powoduje, że faktyczna oszczędność na podatku z tytułu ulgi na krew nie jest niestety zbyt wysoka.
Na wartość odliczenia z tytułu ulgi na krew wpływ ma kilka czynników: wysokość ekwiwalentu za litr oddanej krwi, częstotliwość jej oddawania oraz ilość oddawanej krwi jednorazowo, a także wysokość dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym.

Niecałe 3 litry, czyli ile możemy oddać?


Oczywiście każda osoba oddająca krew decyduje o tym, ile w ciągu roku chce jej podarować. Niemniej w trosce o zdrowie takich dawców ustawodawca wprowadził tutaj górne limity.

Pierwszy limit tyczy się ilości oddawanej krwi jednorazowo, drugi zaś częstotliwości jej oddawania. I tak jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml krwi. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może przy tym być krótsza niż 8 tygodni. Ponadto jeżeli dawcą jest kobieta, może ona w roku oddać krew maksymalnie 4 razy, zaś mężczyzna 6 razy.

fot. seksan44 - Fotolia.com

Ulga na krew w zeznaniu podatkowym PIT 2014

Na wartość odliczenia z tytułu ulgi na krew wpływ ma kilka czynników: wysokość ekwiwalentu za litr oddanej krwi, częstotliwość jej oddawania oraz ilość oddawanej krwi jednorazowo, a także wysokość dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym.


W ciągu roku kobieta może oddać maksymalnie 1,8 litra swojej krwi, zaś mężczyzna 2,7 litra krwi.

Dawcy oddają jednak nie tylko krew, ale także jej składniki w postaci osocza krwi. Jedna osoba w ciągu roku może oddać aż 25 litrów osocza bez względu na to, czy jest kobietą, czy mężczyzną, którego równowartość pieniężna również podlega odliczeniu.
Kobieta może w ciągu jednego roku oddać maksymalnie 1,8 litra krwi i 25 litrów osocza. Mężczyzna natomiast może oddać 2,7 litra krwi i 25 litrów osocza.
Krew może być pobierana tylko 4 razy do roku w przypadku kobiet i 6 razy do roku w przypadku mężczyzn, nie częściej jednak niż co 2 miesiące, zaś jednorazowo pobiera się jej 450 ml.
Osocze może być pobierane nie częściej niż co 2 tygodnie, przy czym jednorazowo nie więcej niż 650 ml.

Bezcenna krew wyceniona na 130 złotych


Jak zostało to już wyżej podkreślone, w rozliczeniu podatkowym odlicza się nie oddaną krew, a wartość ekwiwalentu, który podatnik mógłby za nią otrzymać. Ile zatem warta jest krew?
Odpowiedzi na to pytanie udziela rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz.U. nr 263, poz. 2625 z późn. zm.).

Jeden litr krwi w przytoczonym rozporządzeniu został wyceniony na 130 zł. Trochę więcej jest warte osocze, które zostało wycenione na 170 zł za każdy litr.

Niestety pomimo tego, że rozporządzenie odrębnie określa wartość krwi i osocza, zdaniem organów podatkowych przy obliczaniu ulgi należy brać pod uwagę jedynie cenę krwi bez względu na to, czy podatnik oddał krew czy też osocze. Uważają one bowiem, że skoro ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi tylko o ekwiwalencie za krew, to ulgę należy liczyć tylko w wysokości ekwiwalentu za krew przysługującego (a więc 130 zł zarówno do krwi jak i osocza). Nie należy tutaj także stosować (wyższego) ekwiwalentu za szczególnie rzadkie grupy krwi czy osocza.

Na tej podstawie nietrudno policzyć, iż w rocznym PIT mężczyzna z tytułu oddanej krwi odliczy maksymalnie 351 zł, zaś kobieta 234 zł (o ile oddadzą oni odpowiednio 2,7 i 1,8 litra krwi, a więc maksymalne, dopuszczalne „normy”).
W przypadku osocza zaś odliczenie może sięgnąć kwoty 3 250 zł (zarówno dla kobiet jak i mężczyzn).

Tym samym łączne maksymalne odliczenie z tytułu ulgi na krew dla mężczyzn wynosi 3 601 zł, zaś dla kobiet 3 484 zł. Takie wartości jednak w zeznaniu podatkowym wykażą jedynie ci, którzy oddali maksymalne ilości krwi i osocza w ciągu roku, z pewnym jednak zastrzeżeniem.

Należy przy tym pamiętać, że omawiana ulga jest odliczeniem od dochodu, a nie podatku (a więc zmniejsza ona podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym). W związku z tym wykazując odpis w wysokości np. 2 tys. zł nie należy się spodziewać, że o taką wartość spadnie należna fiskusowi danina. Ta się pomniejszy bowiem o iloczyn w postaci wartości ulgi oraz stawki podatku, która ma zastosowanie do danego podatnika.

 

1 2

następna

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.