eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup laptopa jako odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zakup laptopa jako odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

2015-04-07 13:59

Zakup laptopa jako odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Laptop © apops - Fotolia.com

Niepełnosprawny, ponoszący różnego rodzaju wydatki związane z posiadaną niepełnosprawnością, może je uwzględnić w rocznym PIT, zmniejszając należną fiskusowi daninę z tytułu podatku dochodowego. Prawo takie przysługuje także podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Co można odliczyć? - m.in. sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne osobie niepełnosprawnej. Fiskus przyznał, że mieści się tutaj także laptop.

Przeczytaj także: Ulga na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym

Katalog odliczeń od dochodu opodatkowanego skalą podatkową (bądź przychodu w przypadku ryczałtu), w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jest stosunkowo długi i znalazł się on w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich, w pkt 3 ustawodawca wskazał, że wydatki dające prawo do odliczenia mogą obejmować m.in. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Z odliczenia tego wyłączony został jednak sprzęt gospodarstwa domowego.
Na tej podstawie osoba niedosłysząca może odliczyć np. aparat słuchowy, zaś osoba z niewładnością czy też niedowładem nóg wózek inwalidzki. Są to oczywiście jedynie przykłady. Każde urządzenie, sprzęt czy narzędzie techniczne (za wyjątkiem sprzętu AGD), niezbędne osobie niepełnosprawnej w związku z jej niepełnosprawnością podlega tutaj odliczeniu.

Jak się okazuje, może się to tyczyć także laptopa, jeżeli faktycznie jego zakup okaże się niezbędny w rehabilitacji i właściwym funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej.

Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 10.10.2014 r. nr IPTPB2/415-401/14-4/AK.
Zdaniem organu skoro laptop jest narzędziem pomocnym i ułatwiającym życie podatnikowi w związku z jego niepełnosprawnością, nie ma przeszkód, aby w ramach ulgi go rozliczyć. Sprzęt taki posiada bowiem cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, gdyż jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych (posiadał o m.in. oprogramowanie przewidziane dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją kończyn górnych). Dlatego też wydatek na zakup laptopa przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, w związku z czym, gdy jest odpowiednio udokumentowany, może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym za rok jego zakupu, jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych.

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że ma całkowity niedowład kończyn dolnych i niedowład kończyn górnych spastyczny znacznego stopnia. Porusza się na wózku inwalidzkim ręcznym (głównie po mieszkaniu), poza domem wykorzystuje wózek o napędzie elektrycznym. Posiada przy tym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

fot. apops - Fotolia.com

Laptop

Zakup laptopa jako odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej?


Nabyty laptop jest mu niezbędny do rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych: tj. pobudzanie aktywności społecznej, umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych, likwiduje bariery w komunikowaniu się z instytucjami – bankami, urzędami oraz w dostępie do informacji, kontakt ze światem zewnętrznym i znajomymi. Jest to narzędzie pomocne, ułatwiające mu życie w niepełnosprawności.
Warunkiem odliczenia wydatku jest posiadanie dokumentu potwierdzającego jego poniesienie. Ten musi zawierać co najmniej: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Może to być m.in. faktura czy rachunek uproszczony. Dokumentem wystarczającym nie jest natomiast paragon z kasy fiskalnej. Ten nie zawiera bowiem danych nabywcy (kupującego).

Należy przy tym pamiętać, że wspomniane wydatki podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi sfinansowane bądź zwrócone w jakikolwiek sposób. Jeżeli dofinansowanie było częściowe, odliczeniu podlega wartość wyłożona z własnej kieszeni.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: