eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wznowienie działalności gospodarczej z kasą fiskalną?

Wznowienie działalności gospodarczej z kasą fiskalną?

2016-06-17 13:28

Wznowienie działalności gospodarczej z kasą fiskalną?

Wznowienie działalności gospodarczej z kasą fiskalną? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Pozornie obowiązki związane z prowadzeniem firmy kończą się z chwilą jej likwidacji. Jak jednak pokazuje praktyka, w podatkach zamknięta działalność gospodarcza może się za podatnikiem ciągnąć latami. Nie można m.in. zapominać tutaj o kasie fiskalnej. Jeżeli podatnik już raz ją stosował, w nowej firmie również będzie musiał ją posiadać (oczywiście pod warunkiem, że będzie dokonywał sprzedaży dla tzw. osób prywatnych).

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w firmie budowlanej

§3 ust. 1 pkt 1 obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie zwolnień mówi, iż z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej zwalnia się tych podatników (do końca 2016 r.), u których obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł. W przypadku natomiast podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym sprzedaż towarów lub świadczenie usług na rzecz tych osób, limit uprawniający do zwolnienia należy ustalać w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym.

Rozporządzenie to wskazuje także (§3 ust. 1 pkt 2), że podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2014 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych (czy rolników ryczałtowych) są zwolnieni ze stosowania kas do dnia 31 grudnia 2016 r., jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w tym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20 000 zł.

Żadne przepisy tego rozporządzenia nie odnoszą się natomiast do sytuacji, w której przedsiębiorca - podatnik podlegający wpisowi do CEIDG, zlikwidował swoją firmę i po pewnym czasie otworzył nową na własne imię i nazwisko.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Wznowienie działalności gospodarczej z kasą fiskalną?

Podatnik, który musi zakupić kasę fiskalną w związku z ponownym otwarciem firmy, nie może się starać o ulgę na ten cel.


Z kasą fiskalną od samego początku


Jak zatem zachować się w takiej sytuacji?
Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.03.2015 r., nr IPPP2/4512-63/15-2/RR uznał, że „(...) zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie ich wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, że mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Ponowne rozpoczęcie działalności w rozumieniu odrębnych przepisów, nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług.

Ustanie bytu prawnopodatkowego w zakresie podatku od towarów i usług powoduje zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, np. zlikwidowanie działalności prowadzonej jednoosobowo jako osoba fizyczna i podjęcie jej w formie spółki cywilnej lub odwrotnie, a nie zaniechanie na pewien czas wykonywania czynności opodatkowanych.(...)”

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25.02.2015 r. nr IBPP3/443-1412/14/KG wyjaśnił natomiast, że fakt przerwy w działalności związany z likwidacją działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne jej zainicjowanie, bez względu na to czy o tym samym profilu czy innym, na gruncie unormowań regulujących obowiązek ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, nie ma znaczenia. Podatnik w związku ze wznowieniem prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie miał możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży na osób prywatnych, gdy już wcześniej powstał u niego obowiązek stosowania tego urządzenia.

Takie wznowienie prowadzenia firmy skutkuje koniecznością stosowania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

Reasumując zatem, jeżeli przedsiębiorca we wznowionej firmie zamierza sprzedawać swoje towary i usługi dla osób prywatnych, co do zasady musi posiadać kasę fiskalną od samego początku

I bez ulgi na jej zakup


Dyrektor warszawskiej izby w przytoczonej interpretacji wyjaśnił przy tym, że ustawodawca umożliwia skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej jedynie tym podatnikom, u których obowiązek jej stosowania powstaje po raz pierwszy. Uprawnienie to przysługuje zatem jedynie podatnikom, którzy wcześniej nie byli obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.

Na tej podstawie organ uznał, że nie będzie przysługiwało prawo do ulgi z tytułu zakupu nowej kasy rejestrującej z tytułu otwarcia nowej firmy podatnikowi, który wcześniej (w czasie prowadzenia poprzedniej firmy) był obowiązany ewidencjonować sprzedaż na kasie, ponieważ ulga ta jest jednorazowa i dotyczy tylko kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, a nie gdy mamy do czynienia z kontynuacją prowadzonej działalności gospodarczej osoby fizycznej.

W efekcie powyższego podatnik, który musi zakupić kasę fiskalną w związku z ponownym otwarciem firmy, nie może się starać o ulgę na ten cel.
Nie ma przy tym większego znaczenia fakt, czy wcześniejsza działalność gospodarcza została zlikwidowana przed kilkoma miesiącami czy nawet latami.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: